New York’un gece yüzlerini 30 yıl boyunca taksisinde fotoğraflayan adamla tanışın

0 Posted by - 30 July 2018 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Bugün 77 yaşını süren Ryan Weideman, 1980 yılında California’dan göçüp New York’a ilk defa ayak bastığında ünlü bir fotoğraf sanatçısı olmayı hayal ediyordu ama hayat şartları onu koca şehirde bir taksinin içine hapsetti.

İlk başlarda faturalarını ödeyebilmek için komşusunun çalıştığı takside gececi olarak işe başlayan Weideman, bir süre sonra fotoğrafçılık hayalini de aynı mekanda gerçekleştirebileceğine karar verdi ve akşam 17:00 sabah 05:00 arası çalıştığı arabasında New York’un gece insanlarını fotoğraflamaya başladı. Çektiği sayısız karede bazen Allen Ginsberg gibi tanınmış insanları, çoğu zaman da şehrin sıradan karakterlerini ölümsüzleştiren Ryan Weideman, 1991 yılında “In My Taxi: New York After Hours” adı altında bir albüm haline getirdiği çalışmalarının üzerine yenilerini de ekledi ve ortaya 30 yıllık dönemde kaydedilmiş eşsiz bir arşiv çıktı.

80’li ve 90’lı yıllara ait karelerden bazıları aşağıda. Orjinal fotoğrafların bir kısmı çeşitli müzelerde sergilenirken büyük bölümü ise New York’taki Bruce Silverstein galerisinde muhafaza ediliyor. Geniş bilgiye buradan ulaşılabilir.

No comments

Leave a reply