Onların tercihi ev stüdyosu

0 Posted by - 26 October 2017 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Müzik dünyasında iz bırakan bütün önemli albümlerin arkasında onlara hayat veren Abbey Road, Capitol, Sun, Trident veya Motown gibi güçlü stüdyolar var sanıyorsanız bir daha düşünmenizde yarar var. Her ne kadar bünyelerinde daha geniş imkalar barındırsalar da kendini bu dev tesislerde değil de evinde kurduğu daha mütevazi stüdyolarda rahat hisseden isimler de yok değil.

İşte -Ev stüdyosu- deyince hemen akla gelen bazı isimler:

John Lennon

Kaiteli kayıtlar için yeterli olmasa da, gitar, piyano ve org gibi temel aletlerle basit demolar kaydedebilen bir ev stüdyosu tercih eden Lennon, Beatles döneminde değil ama Yoko Ono ile birlikte yaptığı işlerde bu mekanı oldukça sık olarak kulladı. Hatta 1968 tarihli Two Virgins tam da burada banda alındı.

Noel Gallagher

Stüdyodan çok gitarların, amfilerin ve çeşitli kayıt cihazlarının gelişigüzel etrafa saçıldığı dev bir oda görünüünde olan mekan, İngiliz müzik adamının en iyi bestelerine hayat verdiği yer.

Brian Eno

David Bowie, U2 ve Coldplay gibi sayısız isim için büyük stüdyolarda işler yapan müzik prodüktörü Eno, kendi özel işleri için çoğunlukla evindeki mütevazi kayıt odasını tercih etmişti.

Damon Albarn

İşkolik bir müzisyen olmasıyla tanınan Albarn’ın evini bir stüdyoya çevirmesi aslında hiç de beklenmedik bir durum değil.

David Gilmour

Pink Floyd ile birlikte kaydettiği birçok albüm için Abbey Road gibi ünlü stüdyoları tercih eden Gilmour, grubun son albümü The Endless River için ise kendi evinde kurduğu stüdyosunun kapılarını açtı.

Rolling Stones (Mick Keith ve Jimmy)

Bir ev stüdyosunda kaydedilen belki de en ünlü albüm olan “Exile on Main St.”, bir zamanlar Güney Fransa’da yaşayan Keith Richards’a ait villanın bodrum katında kaydedildi.

Fatboy Slim

İngiliz Dj Norman Cook, The Rockafeller Skank ve Praise You gibi birçok hit parçasını evindeki rahat ortamında kaydetmeyi tercih etmişti.

George Harrison

Kendi ev stüdyosunu kuran ilk Beatles üyesi olan Harrison, Londra’daki mekanını daha çok kendi solo kariyeri için kullandı ve hatta 1973 tarihli “Living in the Material World”e de bu stüdyoda hayat verdi.

Jack White

Ev stüdyosu kavramının en ateşli savunucularından olan White, iki numaralı The White Stripes albümü De Stjil’i evinin salonunda kaydetmişti.

Bernard Butler

Stüdyosu her ne kadar yaşadığı evin içerisinde olmasada, Butler’ın Studio 355’i yerleşimi, teknik donanımı ve Suede yıllarından bu yana kullandığı gitarlarıyla oldukça sıcak bir ev stüdyosu görünümünde.

Jeff Beck

Beck’in Yardbirds yıllarında çekilen bu fotoğraf, taşınabilir bir ev kayıt cihazı kullanan müzik adamının çalıştığı ortamı görmek açısından oldukça ilginç.

Gold Panda

“Benim bir stüdyom yok” diyor Derwin Schlecker, yani onu tanıdığımız sahne adıyla Gold Panda. “Hemen herşeyi yatağımın başucunda duran şu basit cihazlarla yapıyorum” diye de ekliyor.

Jimmy Page

Kuşkusuz dünyanın en ünlü stüdyolarında kolayca iş yapma imkanına sahip olan Page’in solo çalışmaları ve yaptığı bazı soundtrack kayıtları için tercihi her zaman kendi evindeki özel stüdyosu olmuştu.

Joe Meek

Londra’daki Holloway Road üzerindeki ev stüdyosunda unutulmaz işlere imza atan kayıt sanatçısı Joe Meek, işini eve taşıyan ilk müzisyenlerden biriydi.

Kanye West

Ev stüdyoları sadece rock veya elektronik müzikle uğraşanların tercihi değil. Rapçi Kanye West bile kariyerinin ilk yıllarında zamanının çoğunu evinde kurduğu kayıt cihazlarının başında geçiriyordu.

Lee Perry

İsmi her ne kadar profesyonel bir tesisi andırsa da, Perry’nin Kingston – Jamika’daki aile evinin hemen arkasında kurduğu Black Ark Stüdyoları kolayca bir -Ev stüdyosu- olarak sınıflandırılabilir.

Patrick Carney

Hem Black Keys, hem de solo çalışmaları için Carney’in tercihi de evindeki küçük stüdyo.

Paul McCartney

1966 yılında Campbeltown – İskoçya’da satın aldığı bir çiftliğe kendi stüdyosunu kuran McCartney, solo kariyerinde onu başarıya taşıyan birçok şarkısını bu mekanda kaydetmişti.

Chemical Brothers

Elektronik müzik prodüktörlerinin birçoğu gibi Tom Rowlands ve Ed Simons da hemen hemen tüm kayıtlarını kendi oluşturdukları ev stüdyolarında yapmayı tercih ediyorlar.

The Horrors

Ünlenmeye başladığı yıllardan bu yana kazandığı parayı kendi stüdyosuna yatıran grup, ileri teknoloji cihazların yanı sıra bazı eski dönem synthesizer’ları da biriktirmeye meraklı.

Pete Towshend

60’lı yıllardan itibaren The Who ile birçok hit parçayı yayına veren ve çoğu zaman evde çalışmayı tercih eden Towshend, bugün birçok ev stüdyosuna da yerleşim anlamında örnek olan klasik tasarımın sahibi.

Sly Stone

1971 yılında Bel Air – Los Angeles’taki evinde kayıt yaparken görülen Stone, listelerde bir numaraya oturan ilk hit parçası Family Affair‘i kaydediyor.

Les Paul

Bir gitar efsanesi olan Les Paul, kendi ev stüdyosunda çalışmayı tercih eden önemli isimlerden biri ve aynı zamanda da çift kanallı kayıt tekniğinin de mucidi.

Moby

Kendini ev ortamında rahat hisseden ve yaratıcılığını daha kolay ortaya koyan isimlerden biri de, ekibiyle birlikte kendi ev stüdyosunda vakit geçirmeyi seven Moby.

Kevin Parker

Bir ev stüdyosunun rahatlığını ve çekiciliğini gözler önüne seren belki de en etkiliyici fotoğraf, Tame Impala’nın ikinci albümü Lonerism’i kaydeden Kevin Parker’ı gösteren bu kare olabilir.

*Kaynak: pmtonline.co.uk

No comments

Leave a reply