PINK FLOYD VE FRANK ZAPPA AYNI SAHNEDE (1969)

0 Posted by - 20 August 2015 - BİR ZAMANLAR, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

1960’lı yıllar bütün dünyada gençlik hareketlerinin hız kazandığı ve müziğin de buna paralel olarak dönüşerek yeni arayışlar içine girdiği bir dönem oldu.

İşin müzik anlamındaki dönüm noktalarından birisi de 1969 yılında 400 binden fazla seyircinin katılımıyla gerçekleşen Woodstock Festivali’ydi ve Ağustos ayında gerçekleşen bu festivale karşılık olarak, Avrupa’daki ilk rock festivallerinden sayılan “The Actuel Rock Festival” düzenlendi.

Ne var ki, Paris kökenli bir dergi olan Actuel‘in düzenlediği festival, 1968 yılında ülkede gerçekleşen köklü gençlik hareketlerini alevlendireceği gerekçesiyle gerekli izinleri alamadı ve Fransa sınırına birkaç kilometre uzakta olan bir Belçika kasabasına göç etmek zorunda kaldı.

Soğuk bir Ekim ayında sadece 15-20 bin katılımcı ile gerçekleşen etkinlikte Pink Floyd ve Frank Zappa dışında Yes, Captain Beefheart, Don Cherry, Ten Years After gibi gruplar da sahne almıştı.

İşte belki de o yıllarda değeri fark edilmeyen ama yıllar sonra dinlendiğinde bir anlam ifade eden Pink Floyd ve Frank Zappa beraberliği.

No comments

Leave a reply