Tüm zamanların en çok satan bilim kurgu albümüyle tanışın

2 Posted by - 04 April 2017 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

H. G. Wells tarafından 1898’de kaleme alınan ve ABD’de bir radyo serisi olarak yayınlanırken 1938 yılında Orson Welles tarafından seslendirilen o unutulmaz “Marslılar” bölümü ile akıllara kazınan The War of the Worlds (Dünyalar Savaşı), aslında farklı bir dalda başarıya ulaşmış bir müzik eserinin de ilham kaynağı.

the war of the worlds

Amerikalı kompozitör ve reklam müziği yazarı Jeff Wayne, 1978 yılında iki kitaptan oluşan eseri iki ayrı plak olarak bir albümde toplamayı başardı. Bu işi yaparken bir yıldan fazla bir süre stüdyoya kapanan Wayne, seslendirme ve müzik için Richard Burton, Justin Hayward (Moody Blues), Phil Lynott (Thin Lizzy), David Essex ve Chris Thompson gibi birçok ismi de projeye dahil olmaya ikna etti.

- Burton, Wayne ve Essex -

– Burton, Wayne ve Essex –

“Jeff Wayne’s Musical Version of The War of the Worlds”ün 1977’nin yaz aylarında tamamlanan kayıtlar yaklaşık bir yıl sonra piyasaya çıktı ve daha sonra 2012’de yeniden basımı da yapılan albüm toplam 15 milyon kopyanın üzerinde satmayı başardı.

2012’de Liam Neeson, Gary Barlow (Take That), Ricky Wilson (Kaiser Chiefs), Maverick Sabre, Alex Clare ve Joss Stone ile yenilen kayıt sadece Britanya’da iki buçuk milyon satarak 2013’te en çok satan ilk 40 arasına adını yazdırdı.

Destruction

Geçen yıl Londra – West End’de sahneye de konan eserin 2012 versiyonu aşağıda. Albümün 1978 tarihli plak ve kaset haline ise Discogs üzerinden ulaşmak mümkün.

*Bu yazı için openculture.com‘da yer alan ilgili içerikten yararlanılmıştır.

No comments

Leave a reply