TURİSTİK YAZI 1: “LOKAL KAFE ARAYAN TURİSTTEN ÜÇ GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR!”

0 Posted by - 22 July 2014 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Şimdilerde yeni nesil yurtdışı gezginlerde “lokal”lik eğilimi hakim. Mesela Paris’e mi gidiyorsunuz. İlla turistik yerlerden uzak durulacak, mahallelinin gittiği bir kafe bulunacak orada mahalleden insanlar gibi kahve içilecek, kruasan yenilecek. Hatta kitap falan okunacak. İki günlüğüne gelmişsin ama sanki “iki yıldır orada oturuyormuşsun gibi oku panpa” şeklinde davranıyorsun. Senin dışında herkes senin turist olduğunun farkında ama olsun, lokallik güzel şey!

Kabul ediyorum aslında kulağa hoş geliyor. Neticede turistik yer tatsız. Gidip bir lokantaya oturuyorsun iki dakika sonra yanına dev bir otobüs yanaşıyor “pısssssst” diye park edip el frenini çekiyor ve içinden ellerinde o mekanın resminin basılı olduğu kitapçıkla 40 Japon turist kafeye giriyor. Arkandaki Rus grubunun yanındaki alanda birleştirilen masalara oturuyorlar. Ve başlıyorlar menüyü ellerine alıp tek tek garsona sormaya: “Bunun içinde ne var?” Sıkıntı…

Catania sokaklarında dolaşırken “lokal yerler bulalım” diye arka sokaklara daldık. Aman ne lokallik. Bulduğumuz şey bir pazar yerinden arta kalan çöpleri karıştıran Afrikalı gariban göçmenler oldu. Bir diğer sokakta bir travesti, diğerinde bir hayat kadını abla, hemen devamında da uyuşturucu satıcısı Araplar vardı. Onların oturduğu kafe çok lokal görünüyordu ama oturmadık. Lokalliğin içinde pırıl pırıl parlıyoruz turist gibi.

Şu haberi yazdım kafadan: “Lokal kafe ararken kaybolan turist gurubundan üç gündür haber alınamıyor.”
Lokallik peşindeysen komik duruma düşmemek için galiba yapılması gereken, turistik olmayan bir yere gitmek.

Git mesela Sicilya içlerindeki Butera kasabasına, her yer lokallikten yıkılıyor. Ama o kadar lokale hazır mıyız emin değilim.

Netice: Boşverin, gelin turist kimliğimizle barışalım. Elalemin ülkesinde, şehrinde sefanı sür, suya sabuna dokunmadan ye, iç, gez, uyu. Ne güzel şeydir turistlik…

(Resim: Butera’da lokal bir sokak. İstersen gir.)

No comments

Leave a reply