Üç boyutlu yazıcıdan çıkan altı telli kemanın sesine kulak verin

1 Posted by - 15 February 2018 - SEVDİĞİMİZ ŞEYLER, TEKNOLOJİ

Kaliteli bir müzik enstrümanı yapmak için doğru malzemeyi arayan, bulduktan sonra da el emeği ile uzun ve zahmetli bir süreç geçiren lütiyeler bu işe biraz kızabilir.

Amerikalı kompozitör John Adams’ın altı telli elektronik bir keman için bestelediği “The Dharma at Big Sur”u yorumlamak isteyen keman sanatçısı Sean Riley, bu iş için 3D yazıcı teknolojisini kullandı. Yeni nesil tasarımcılara kapıların açan The Foundry‘de bir mühendis (Daniel Goodwin) ve bir heykeltraş (Rebecca Milton) ile çalışan Riley, tuhaf görünümlü kemanı ile eseri seslendirdi. “Bu keman değil de sanki bambaşka bir enstrüman oldu” diyen Riley’nin performansı ve 10 dolar değerindeki altı telli elektronik kemanın imalat sürecini gösteren video aşağıda.

3D teknolojisi illa modern tasarımlar için mi kullanılıyor diye soranlar için Antonio Stradivari ustanın yaklaşık 350 yıl önce tasarladığı 1677 tarihli kemanın birebir kopyası da alttaki videoda izlenebilir. Ses kalitesini karşılaştırmak için hassas kulaklara büyük iş düşüyor.

*Bu yazı için classicfm.com‘da yer alan ilgili içerikten yararlanılmıştır.

No comments

Leave a reply