Netflix bir yıllık lisans için “Friends”e $100 milyon ödeyecek

0 Posted by - 05 December 2018 - SİNEMA & TV

Stream müzik platformlarında olduğu gibi internet üzerinden yayın yapan dizi/medya platformları arasındaki rekabet her geçen gün artıyor ve tahtını korumakta kararlı olan Netflix son hamlesini sitcom klasiği Friends ile yaptı.

Özellikle ABD pazarında AT&T ve gelecek yıl yayına girmesi planlanan Disney+ ile mücadele etmeye çalışan Netflix, 1 Ocak 2015’ten bu yana kataloğunda yer alan ve hala milyonlarca izleyicinin tercih ettiği Friends‘in yayın hakları için 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

İlgili haberde açıklanan miktarın sadece 2019 yılı için olduğu ifade edilirken, konuya bir güç mücadelesi olarak bakan Netflix’in daha önce aynı yapıma yıllık 30 milyon dolar ödediğinin de altı çiziliyor. Bir Amerikan sitcom klasiği olan dizinin 2020’de adres değiştireceği ve 2019 sonuna doğru faaliyete geçecek olan Warner Media destekli platformda yer alacağı ise henüz resmi olarak doğrulanmayan bilgiler arasında.

İlk defa 22 Eylül 1994’te NBC kanalında yayına giren Friends tam 10 sezon seyirci karşısında kaldı ve son bölümünü 6 Mayıs 2004’te yayınlayarak ekranlara veda etti. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer gibi yıldız bir kadro ile izlenme rekorları kıran sitcom’un final bölümünü sadece ABD’de 52,5 milyon izleyici takip etmişti.

No comments

Leave a reply