Bir hack’lenme hİkayesi

0 Posted by - 10 August 2013 - TEKNOLOJİ

Biliyorum “memlekette ne dertler var sen neyin derdindesin” diyeceksiniz. Olsun, sosyal medya kullanan biriyseniz yine de okuyun, bir gün lazım olur

Eskiden şu vardı: Tanımadığın birinden gelen e-posta mesajını açma, maazallah virüs çıkar.
Sonra şu geldi: Tanımadığın e-postayla gelen eklentileri de açma, tanımadığın linkleri sakın tıklama.
Ardından yeni bir aşama; bu defa tanıdığın adreslerden korkma dönemi. “Tanıdıktan gelen e-postalarda bir enteresanlık hissedersen açma, tanıdıktan gelen linki tıklama…
Bugün artık ne kadar antivirüs programı kullanırsanız kullanın, ne kadar düzenli tertipli, dikkatli, “bilgisayar kamerası bantlı” olursanız olun birileri isterse sizi hack’liyor.
Benim twitter hesabımın hack’lenmesi böyle oldu. Hiç şüpheleneceğim bir şey olmadı. Telefonda twitter’ı açtım. Login ekranı açıldı. Kullanıcı adımı ve şifremi girdim. Memlekette neler oluyor bir bakayım derken twitter yardım merkezinden bir mail aldım: Az önce şifrenizi değiştirdiniz.
“Ben böyle bir şey mi yaptım” diye düşünürken bir mail daha: Hesabınıza bağlı e-postanızı da değiştirdiniz. Bunu yapmadıysanız aşağıdaki linki tıklayın.
Tıklıyorsunuz tabii. Karşıma bir hack’lenmiş hesap başvuru formu çıktı. Bu formu dolduruyorsunuz, yanıt bekliyorsunuz. Ancak otomatik yanıt sistemi derdinizi tam olarak asla anlamıyor. Karşınızda biri olup derdinizi anlatamadığınızda kısır döngülerde kaybolup gidiyorsunuz.
Otomatik yanıt sistemi size “Ama bu mail hesabınıza bağlı değil ki size yardım edemem” diyor. Siz “hanımefendi sorun da bu, hacker hesabıma bağlı e-mail’imi değiştirmiş, siz parola sıfırlama linki gönderdiğinizde bana değil hacker’a gidiyor” demek istiyorsunuz ama nafile.
Tanıdığım bütün sosyal medya uzmanlarını, teknik adamları, mahalleden arkadaşları (Sezyum) hatta “internet ekipler amiri” Serdar Kuzuloğlu’nu aradım.
“Valla bekleyeceksin” ya da “bence hack’leyen kişiyi bul ve yalvar” gibi öneriler dahil hepsini dikkate aldım ama işe yaramadı. Taa ki twitter’da çalışan “bir arkadaşın arkadaşının arkadaşı”na ulaşana kadar. Adı bende saklı bu mübarek insan, doldurduğum formun daha hızlı bir incelemeye tabi tutulmasını sağladı, bir nevi dosyamı öne aldı. Talebim haklı bulundu ve hesabım iade edildi.
Twitter’ın ne kadar değerli olduğunu iki günlük yoksunlukta ben çok iyi anladım. Konuşma hakkınız elinizden alınıp hapse atılmış gibi hissediyorsunuz.
Ve şu kesin, sıradan biri için bilgiyi ve haberi kitlelere ulaştırmanın en etkili yolu artık twitter.
Değerini biliniz. Dikkatli olunuz. Benim gibi uğraşmak yerine hesabınızı kaptırmamak için twitter’ın şu sayfasına girip bakınız… https://support.twitter.com/articles/76036-keeping-your-account-secure
(Link temiz, kesin bilgi…)
Not: Hackleyen kişi ya da kişiler Red Hack aleyhinde bir link koydular twitter’ıma. Daha beter şeyler de yapabilirlerdi. Yapmadıkları için teşekkür ediyorum yine de…

No comments

Leave a reply