Doğru kulaklık hangisi?

1 Posted by - 29 October 2017 - KÖŞE YAZISI, TEKNOLOJİ

Sennheiser’ın İstanbul’da açtığı “audio deneyim merkezi”ndeydim.

Kulaklık bugün artık otomobil gibi, cep telefonu gibi, dizüstü bilgisayar gibi bir prestij nesnesi haline geldi. Sadece müzik dinleyeceğimiz bir cihaz değil, bir aksesuar, giyim kuşamımızı, tarzımızı, kişisel elektronik donanımımızı tamamlayan bir unsur. Bazen kendimiz hakkında, kişiliğimiz, zevklerimiz ve hayat tarzımız hakkında mesaj veren bir nesne.

Bunun farkına varıldığından bu yana markalar da bu pazarı genişletmeye, çeşitli ihtiyaçlara göre tasarlanan ürünlerle zenginleştirmeye kararlı. Bugün bir müzik mağazasına ya da elektronik ürünler satan bir yere girdiğinizde kulaklıklara geniş bir alan ayrılmasının bir nedeni de bu.

Oyun amacıyla tasarlanan, telefonda çok konuşanlar için tasarlanan, çok gezenler için tasarlanan modeller derken geniş bir yelpazede ürünlerle dolu bir alan haline geldi kulaklık dünyası. İnsanlar seçmekte zorlanıyor. Bana en fazla sorulanlardan biri “bütçem şu kadar, hangi kulaklığı almalıyım” sorusu. Bu sorunun yanıtını ben de geçen hafta Sennheiser’ın audio deneyim merkezinde aradım.

Ama önce kulaklıklar hakkında genel bilgiler vermek gerekirse global kulaklık pazarının 2016 rakamlarıyla 12 milyar dolar civarında olduğu bildiriliyor. Bu pazarın yarısından biraz fazlası hala kablolu kulaklıklara ait. Ama 2027 öngörülerine bakılırsa kaliteli data aktarımı yapan kablosuz protokol teknolojisi geliştiğinden bu durum da değişecek. Kulaklıklar daha çok kablosuz olacak.

Kulak içi modeller, kulak üstü modellerden daha fazla satılıyor. 2027’ye kadar bu denge kulaküstü modellerin lehine değişecek ve oran yarı yarıya yaklaşacak gibi.

Şu anda dünyada en fazla satılan kulaklıklar kablosuz ve orta fiyat aralığında olanlar. Yani 50 dolar (yaklaşık 150-200 TL) civarında satılanlar.

Türkiye’deki kulaklık pazarının büyüklüğü 100 milyon lira. Görece olarak küçük bir pazar ama giderek büyüyor. Ve ihtiyaca göre çeşitleniyor. Mesela ilginç şekilde televizyon kulaklıkları giderek daha fazla satılıyormuş. Çocuklu ailelerde gece sessizce televizyon izlemenin önemi artıyor. Ayrıca kulaklık evde sinema deneyimi yaratmak açısından da önemli.

16-35 yaş aralığında müzik kulaklıklarıyla birlikte en çok satılan kulaklık tipi oyun kulaklıkları. Bunlar mikrofonları da olan, kulaklıktan oyuna dair pek çok kontrolün yapılabildiği cihazlar olarak tasarlanıyor.
High-end kulaklıkları 30 yaş ve üzeri kesim tercih ediyor. Çünkü görece olarak daha lüks, gelişmiş ve pahalı ürünler söz konusu.

Kulak içi modellerin dünyada ve Türkiye’de daha çok tercih edilmesinin nedeni, spor, yürüyüş gibi aktivitelerde ve yolculuklarda az yer kaplamaları ve hafif olmaları. Ancak yolculuk söz konusu olduğunda, özellikle de uçaklarda, kulağı tamamen kaplayarak ses izolasyonu sağlayan gürültü önleyici sistemi olan konforlu modeller yükselişte. Deri ve metal malzemelerle imal edilen biraz da şık aksesuar yerine geçen kulaklıklar bunlar. Kafa üstü modellerde genel olarak bir artış Türkiye’de de gözleniyor.

Stream platformlarının varlığı kulaklıkların giderek daha büyük bir ihtiyaç haline gelmesine neden oldu. Türkiye’de de bu böyle. Kaliteli stream de giderek yaygınlaştığından kulaklıklar bu yönde gelişiyor. Türkiye’de en fazla 100-300 lira arasındaki modeller satılıyormuş. İşler audiophile seviyesine geldiğinde 7-8 bin liraya kadar kulaklık var.

Lüks segment adı verilen “high-end” kulaklıklar ise günlük hayatta kullanışlı olmaktan çok kaliteli sese odaklanmış ürünler. Mayıs ayında İstanbul Levent’te açılan Sennheiser Deneyim Merkezi bu tip ürünlerin de, çok farklı özelliklere sahip daha basit ürünlerin de müzikseverler ve ses meraklıları tarafından yakından incelenip test edilebildiği bir yer.

Burada bir noktayı belirtmek lazım. Kulaklıktaki sesin kaliteli olması, sinyal zincirinin kalitesine bağlı. Yani müziği kaliteli bir ses dosyasından veya kaynağından dinlemek lazım. Ancak bu kaynağı yürüten cihazın da kaliteli olması lazım. Bu sinyallerin kaliteli bir amfiden geçmesi lazım. Kablolarınızın dahi kalitesi çok şey değiştiriyor. Metresi 150 avroya kablo var.
Yani tek başına hiçbir cihaz size ulaşan sesi mükemmel hale getiremiyor. Bir kaliteli cihazlar zinciri lazım. Bu da elbette bir “maliyetler zinciri” demek.

Ben bu merkezde, ileri model bir kulaklık olan Sennheiser PXC 550’yi üst düzey cihazlara bağlı olarak denedim. O sırada bana dinletilen 40 yıllık rock klasiği (tam olarak 41) “Hotel California”nın girişinde daha önce hiç duymadığım gitar riff’lerinin varlığını keşfettim. Sesin kalitesini ve derinliğini siz hayal edin.

Kulaklık tercihi konusuna gelince. Renkler ve zevkler tartışılmaz. En net, en temiz, en kaliteli ses, bilimsel olarak açıklanabilir belirlenebilir, ama kişi kendi kulağına güzel gelen sesi ve cebine uygun cihazı seçiyor.

Gerçekçi bir yanıt vermek gerekirse, doğru kulaklık cihazlarınızın kalitesine bu anlamda en iyi uyum sağlayan, ve kullanım alanınıza (spor, yolculuk, telefon, televizyon, oyun) en uygun kulaklık demek.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply