Dünyanın ilk bilgisayar destekli müziğine kulak verin (1951)

4 Posted by - 27 September 2016 - BİR ZAMANLAR, TEKNOLOJİ

Elektronik müzik artık dünyanın en çok talep gören müzik türlerinden biri ve bugün prodüktörlerin milyonlarca insana ulaştırdığı melodiler aslında çok uzun bir yolun sonunda bu noktaya geldi. Hikaye bundan tam 65 yıl önce başlıyor.

1951 yılında BBC’nin Manchester’a gönderdiği bir ekip, o devrin en tanınmış matematikçisi ve aynı zamanda da şifre uzmanı olan Alan Turing’in (Bkz: 2014 tarihli Enigma filmi) laboratuvarında sıradışı bir kayda imza attı. Geniş bir oda büyüklüğündeki bilgisayarında yazdığı programı deneyen Turing, ilk defa elektronik tınılar ile üç ayrı melodiyi çalmayı başardı.

- Tarihi kayıtları gün yüzüne çıkartan Jack Copeland ve Jason Long -

– Tarihi kayıtları gün yüzüne çıkartan Jack Copeland ve Jason Long –

Yıllar içinde pek de önemsenmeyen bu olay, o anda orada bulunan ve sesleri bir asetat disk üzerine kaydeden BBC ekibi tarafından arşive kaldırıldı ve yıllar sonra, zamanın aşındırdığı bu tarihi kayıt, iki araştırmacı Jack Copeland ve Jason Long tarafından bulunarak restore edildi. Ortaya çıkan sonuca göre, daha önce ilk defa 1957 yılında ABD’de keşfedildği söylenen elektronik müzik aslında bilinenden altı yıl daha yaşlı ve asıl vatanı İngiltere. Hatta Alan Turing’in araştırmaları yaptığı laboratuvarın 1948 yılında kurulduğu düşünülürse tarih aslında birkaç yıl daha geriye gidebilir.

İşte iki araştırmacının asetat diskten elde ettiği ses kaydı:

Hikayenin ayrıntılarını merak edenler için British Library blogunda yayınlanan yazını tamamı burada.

No comments

Leave a reply