MÜZİK DEDİĞİN BİR TELEFONA BAKAR

0 Posted by - 01 December 2013 - TEKNOLOJİ

IMG_2661
MIcrosoft’un satın aldığı Nokia, Lumia’lar için geliştirdiği müzik hizmeti
Mix Radio’nun yeni özelliklerinin lansmanını New York’ta yaptı.

İki yenilik var. Kişisel radyo özelliği Play Me ve karışık kaset mantığıyla hazırlanan listeleri kişisel radyo mantığıyla paylaşabildiğiniz Mix Share.
Nokia’nın Mix Radio’da sunduğu 20 milyon şarkılık bir kataloğu var. Deezer ve Spotify ile aynı büyüklükte. Üstelik Nokia sahiplerine tamamen ücretsiz. Offline dinlemeden sanatçı radyo kanallarına, kişisel radyo kanalına, mixtape’ler öneren Mix Share özelliğine paralı platformların sunduğu her şeyi bedava sunuyor.

Play Me kişisel bir radyo kanalı. Seçtiğiniz bir-iki sanatçı ve dinlemeleriniz üzerinden size özel bir kanal oluşturuyor.
Diğerlerinden farkı ne diyeceksiniz.

Bir, ücretsiz. İki, devamlı güncellenen şarkı listeleri ve her daim online olan editörleri konusunda iddialılar. Bunu denedim. Gerçekten de “Bunu beğendiysen bunları da seversin” mantığıyla çalışan yazılımları isabetli şarkıları diziyor. Yeni keşifler için uygun bir ortam. Mix Radio’nun tek kusuru, ondan faydalanmak için Nokia sahibi olmanız gerekiyor. Ve insanlar sadece müzik odaklı ihtiyaçları için telefon seçiyorlar mı bundan çok emin olamıyorum. Nokia’nın globaldeki entertainment manager’ı Jyrki Rosenberg Nokia kullanıcılarının yüzde 97’sinin müzik dinlemeyi sevdiğini ve müzikle ilgili hizmetlere önem verdiğini söyledi.
Benimse öğrendiğim şu: Artık herkes azıcık gayretle DJ, müzik yayıncısı, radyocu olabilir. Bir telefona bakıyor iş.

(Resim: Nokia Play Me hizmetini New York’ta gitarist ve prodüktör Nile Rodgers tanıttı. Billboard dergisi editörü Bill Werde sunuculuğu üstlendi.)

No comments

Leave a reply