MÜZİK, TEKNOLOJİ, GELECEK

0 Posted by - 19 July 2015 - KÖŞE YAZISI, TEKNOLOJİ

mtezGiyilebilir teknoloji iyi güzel de şık olduğuna emin misiniz? Teknoloji müziği öldürür mü? Müzik ve pazarlama arasında nasıl bir ilişki var?

Google Glass’ın hiçbir zaman başarılı olmayacağını ve bunu kimsenin takmayacağını düşünüyorum. Bunu düşünmemin nedeni gözlüğün resmen komik olması. 80’lerden fırlamış düşük bütçeli bir uzay filminde yan rollerden birinde oynuyormuş gibi görünüyor bu gözlüğü takanlar. Bu halde bakkala, çarşıya çıkar mısınız?

Teknoloji önemli ama insanlara üzerlerine giyecekleri bir şey satmak istiyorsanız şıklık daha önemli.

Yani giyilebilir teknoloji dünyasında cihazın ne yaptığı kadar nasıl göründüğüne de yatırım yapmanız lazım.

Bugün teknolojik gelişmeyi havalı kılmak ve aksesuar ya da giysi olarak üzerinizde taşıyacağınız süpersonik, bombastik (ya da her neyse) akıllı ve gelişmiş teknolojik cihazlar için “ünlüler” denilen kitleye ihtiyaç var.

Temel olarak bu fikre ve bakış açısına sahip olan tek kişi neyse ki ben değilim. Geçenlerde Cannes Lions’ta müzik ve pazarlamaya dair konular konuşuldu. Will.i.am gibi bazı müzik insanlarının da bu konuda söyleyecekleri vardı.

pulsWill.i.am’i biliyoruz. Kendisi Black Eyed Peas’in kurucusu ve dünyanın en aranan prodüktörlerinden biri. Artık teknoloji girişimcisi. Giyilebilir teknolojinin görünümünün de önemli olduğuna inandığından ve burada bir gelecek gördüğünden ürettiği “Puls” isimli kol saatiyle dikkat çekmeye çalışıyor.

Kendisi bunu akıllı kelepçe olarak tanımlıyor. Özelliklerinden, neler yapabildiğinden uzun uzun bahsedecek değilim. Sadece bu akıllı kelepçe kolunuzda taşıdığınız şık bir bilgisayar olarak tasarlanmış.

Will.i.am “Biz teknolojinin değil ama ‘fashionology’nin öncüsüyüz” diyor. Bana kalırsa çok da isabetli saptamalarda bulunuyor.

Cannes Lions’ta bu konuları tartışırken teknolojinin müziği öldürdüğünü de söylemiş Will.i.am. Müziği öldüren öldürene yani sizin anlayacağınız. Ne yapsanız müzik ölüyor. Böyle bir durum var.

Gelecekte teknoloji, müzik, pazarlama, reklam bunlar iç içe geçip nasıl bir ortam oluşturacak göreceğiz. Müzik ölecek mi onu da göreceğiz.

Bugün biraz biraz görüyoruz zaten. Dr Dre, Jay-Z, Pharrell, Kanye West ve daha pek çok star zaten müzisyenliği boş zamanlarında yapan insanlar artık.

Müzik gelecekte sadece müzik olarak kalamayacak kadar “değerli” olacak pazarlamada. Ve bu gerçeğe, anladığım ve gördüğüm kadarıyla herkes kendini ufak ufak hazırlamakta.

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply