Sosyal medya yolsuzluk rehberi

0 Posted by - 24 August 2013 - TEKNOLOJİ

Youtube’da yeni single’ları çıktığı gün halkımızın ilgisine mazhar olup “milyonlarca tıklanan” sanatçılarımızın tıklanma oranlarının dopingli olabileceği ortaya çıktı ya. Vatandaşa rehber şart oldu

Aslında niyet çok insancıl: “Benim şarkımı da milyonlar görsün. Benim de Cem Yılmaz kadar takipçim olsun, beni de ciddiye alsınlar, benim de ekonomi, dış politika ve muhalefet hakkında fikirlerim var. Açılım sürecini yorumlamak istiyorum, zaten doğuştan futbol uzmanıyım…”
Küçük bir sorun var, bu amaca yani insanlara, onların zihnine ya da kalbine ulaşmak için önce çalışmak, öğrenmek, bilmek, ter dökmek lazım. Yetmez şans da lazım. Nice “hak eden” unutulmuş, nice “hak etmeyen” baştacı edilmiş. Kısmet.
İnsan başarı garantisi olmayan bir yola hayatını adamaya çekinir mi, çekinir (bu bakış açısındaysa zaten çekinir). “Hiçbir şey yapmayayım ama benim de olsun” en güzel kafa. Kolayı var, karşınıza bir kısa yol çıkıyor. Şu programı bilgisayara yükle, bütün gün klibini tıklasın, like edip dursun. Sonra git havanı at, geliri de cabası.
Sosyal medya uzmanı bir dostuma telefon açtım, “Youtube’da doping nasıl yapılıyor” diye sordum. “Sen de çok safsın, bunlar hep bilinen şeyler” dedi. Millet birbirine doğum gününde twitter takipçisi hediye ediyormuş. Bir sabah kalkıyorsun 100 bin takipçin var. Sevgilin sana kıyak yapmış. “Aşkım çok tatlısınnnn…”
Takipçi satanların söylediğine bakılırsa satın alınanın yüzde onu kalıcı oluyormuş. Güzel bir oran. Neticede bir adet “hiçkimse”sin. Birkça yüz lira harcıyorsun ve binlerce onbinlerce kalıcı takipçin olabiliyor. Sabah sabah “sucuklu yumurta keyfi”ni yazabiliyor, sana çakan arkadaşa, asabını bozan komşuya ya da eski sevgiline ağızlarının payını (“anlayana” diye diye) sen de ziyadesiyle çakabiliyor, polemiğe bile girebiliyorsun.
Madem böyle bir imkan var. Madem twitter, facebook, instagram’da onbinlerce takipçi” sloganıyla mevcut siteler var, madem bu sitelerde arayın görüşelim şeklinde iletişim telefonları dahi verilmiş, madem her türlü manipülasyonu alenen yapıyoruz kimse karışmıyor, zor yoldan gitmek niye? Sosyal medyada yolsuzluk dediğimiz şeyi bugün herkesin önünde iş olarak yapanlar var ve en çok da sosyal medya işindekiler bu durumdan rahatsız. Sanırım bu yazıdan sonra ses vereceklerdir.

Nasıl yapılıyor?

Twitter: Size “tıkla takipçi kazan” diye linkler yolluyorlar ya ara ara. Tıklıyorsunuz ya. İşte bu tıklamayla hesabınızı ele geçirmelerine izin veriyorsunuz ve pazarlanan takipçiler arasında yerinizi alıyorsunuz. Sizi zombi hesap haline getiriyor, sonra da sizi parayla satıyorlar. Kendi hesabınızı bile satın alıyor olabilirsiniz.
Follow, unfollow, RT, favorileme hatta doğrudan mesajları bile teslim etmiş oluyorsunuz. Bun razıysanız buyrun yapın.
Bu şekilde çakma hesaplarla trending topic’ler belirleniyor. Siyasilerin de ağzını sulandıran bir iş bu. Seçimler yakın, takipçi atılımı yapan siyasetçilerimizi göreceğiz hep birlikte.

Youtube: Yazılımlar bir videoyu farklı bilgisayarlardan girilmiş gibi göstererek milyonlarca kez tıklayabiliyor. Mesela realtakipci.com diye bir site var. Bu alanda “yardımcı” olan onlarca siteden biri. “Yüzde yüz Türk, gerçek ve aktif kullanıcılar” sloganıyla kullanıcı satıyor. Girdim baktım cep telefonlarını bile yazmışlar yardım isteyene. Nasıl takipçi alırız, nasıl tıklanırız hacı diye arıyorsun gerekeni yapıyorlar…

Facebook: Facebook’ta farklı sistemler var. Trafiği çok olan web sitelerine html kodlar yerleştiriliyor. Bu siteye girenler doğrudan facebook’la giriş yaptırılmak için yönlendiriliyor. Giriş yaptığınızda yönlendirimiş olan facebook sayfasını da beğenmiş hatta paylaşmış oluyorsunuz. Bazen arkadaşlarınızdan durduk yere gelen anlam veremediğiniz “beğenme” duyrularının nedeni bu.
Muhtelif oyunlar ise en büyük truva atı. Bu oyunları oynamak için açılan pencerelere tıklaya tıklaya hiç haberiniz olmadan tanımadığınız birinin klibini tıklamaya kadar gidiyor işin sonu.

No comments

Leave a reply