‘Dinlenmeyen’ müzikleri kaç kişi dinliyor?

0 Posted by - 19 November 2011 - HAFİF TV


(Video altı niyetine: Türkiye’de “dinlenmeyen” müziklerden biri olan yabancı rock’ın temsilcilerinden Bon Jovi bu yaz İstanbul’daydı… Statta bu müziği dinlemeyen Türk halkı görülüyor.)

RTÜK’e göre Türkiye’de yabancı rock dinleyici sayısı 13 milyon 693 bin 419. Ve TRT Genel Müdürü’ne göre bu tarz “dinlenmeyen” müzikler arasında. Bakın bu rakamı nasıl buldum…

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, RTÜK tarafından yapılan bir araştırmayla caz ve klasik müzik yayınlarının dinlenmediğinin tespit edildiğini, bu nedenle bu türde yayın yapan Radyo-3’ün 80 adet vericisinin başka radyo kanallarına dönüştürüldüğünü bildirdi.”
Haber bu. Ayrıntılara girelim…
“Şahin, RTÜK tarafından 1-15 Aralık 2009 arasında yayımlanan ‘Radyo Dinleme Eğilimleri-2’ başlıklı araştırmaya göre nüfusun yüzde 96,2’sinin caz müziğini, yüzde 92,3’ünün klasik müziğini, yüzde 82,2’sinin ise yabancı rock müziğini dinlemediğinin belirlendiğini anımsattı. Şahin ‘Bu nedenle, dinleyici eğilimleri ve kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda son üç yıl içerisinde yaklaşık 80 adet Radyo-3 vericisi yeni açılan TRT-Türkü, TRT-Nağme, TRT-Radyo Haber ve Kürtçe yayın yapan TRT Radyo-6 kanallarına dönüştürülmüştür’ dedi.” Milliyet, 11 Kasım 2011).
Araştırmaya bakıp kim ne dinliyor değil, kim ne dinlemiyor onu çekip çıkaran genel müdürü tebrik ediyor, ben de sırf spor olsun diye tersini yapmaya girişiyorum.
Bu araştırmaya göre ‘dinlenmeyen’ müziklerden cazı nüfusun yüzde 5.8’i dinliyor. 4 milyon 224 bin 565 kişi eder. Klasik batı müziği dinleyenlerin oranı yüzde 7.7, 5 milyon 608 bin 474 kişi.
Nüfusun yüzde 18.8’i yabancı rock dinliyor. 13 milyon 693 bin 419 kişi…
Dinlenmeyen müzikleri milyonlarca insan dinliyor yani.
Kaç siyasi partimiz bu kadar oy alıyor? Avrupa’da kaç ülkenin nüfusu bu kadar eder? Kaç büyük şehrimizin toplamından daha büyük bu rakamlar?
Koskoca İstanbul’un tamamı kadar insan yabancı rock dinliyor, siz buna ‘dinlenmeyen’ müzik mi diyorsunuz?
Dahası da var. Haberde yer alan bilgiler arasında ‘dinlenmeyen’ müziklerin vericilerinin sahil yörelerine kaydırıldığı belirtiliyor.
Yani iç bölgeler türkü, Türk sanat müziği, pop dinleyecek; sahiller rock, caz, klasik batı müziği… Şahin bunu sağlamış vericileri dağıtarak. Alın size yeni bir sahiller-iç bölgeler ayrımı daha.
Yani herkes at gözlüğünü taksın, kimse kimsenin ne dinlediğini merak etmesin, bilmesin. Pop dinleyen pop, rock dinleyen rock dinlesin, kimse gelişmesin, yeni bir şey öğrenmesin, yeni müzikler keşfetmesin. Belki bir rock’çı halk müziğini, popçu cazı dinler ve sever diye düşünmek yok. Bu nasıl kamu yayıncılığı anlayışıdır?
Bu haberden beş gün sonra yeni bir haber:
“TRT Genel Müdürlüğü’ne İbrahim Şahin yeniden atandı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) geçen hafta yaptığı toplantıda, genel müdürlük için aday sayısını 38’den 3’e indirerek bu isimleri Bakanlar Kurulu’na bildirmişti. Şahin, Kasım 2015’e kadar bu görevde kalacak.”
Benimki de soru işte…

3 Comments

  • batu 19 November 2011 - 13:18 Reply

    işin acı kısmı bunu söyleyen kamu yararına yayın yapması gereken bir kuruluş olan trt.trt’nin amacı en popüler olana ulaşmak ve reklam pastasından pay kapmak oldu bunu herkes biliyor ama bu kadar insanı gözden çıkarması daha da acı.

  • THY’nin alkol yasağıyla müziğin ne ilgisi var? | hafifmuzik 26 February 2013 - 13:11 Reply

    […] 2011’de TRT bir araştırma yaptırmış, hangi bölgede ne tür müzikler dinleniyor bulmaya çalışmıştı. Caz ve klasik müzik yayınlarının dinlenmediğinin tespit edildiği, bu türde yayın yapan […]

  • TÜRK SANAT KURUMU DEDİKLERİ | hafifmuzik 28 January 2014 - 18:14 Reply

    […] Benzer bir yazı ve icraat da radyolar için yapılmıştı… […]

  • Leave a reply