2014’TEN AKLIMIZDA KALANLAR

0 Posted by - 22 December 2014 - HAFİF TV, ÖNERİ

2014 cennet vatanda müzik adına verimli bir yıl oldu. Kimileriyle yeni tanıştık kimilerinin yeni işlerini ilgiyle izledik. Yıl sonu gelirken şöyle bir toparlayalım. Mehmet Tez’in yazısı…

The Ringo Jets: Aynı adlı albümleriyle güzel bir çıkış yakaladılar. Sınır tanımadılar, Avrupa şehirlerinden Anadolu barlarına her yerde müziklerini çaldılar. Çıkışları devam eder.

Eskiz: Progresif, saykodelik, gitar müziği seven kesim için kafalar bozulunca sığınılacak güzel bir dağ kulübesi gibi grup. İyi müzisyenlik, iyi müzikal dil. Değerini bilin.

The Away Days: Uluslararası indie camiada tanınan ve giderek daha fazla adından söz ettiren ekip halen Avrupa turnesinde. Bu yıl çıkardıkları “Paris” ve “Your Color” adında iki single’ları var.

Triosome: Bu caz triosunun en iyi yanı hiç cazcı gibi görünmemeleri. Bu tanımla kimseyi gücendirmek istemem ama cazın bu halini çok sevdim ben. Henüz albümleri yok, İstanbul gecelerinde performanslarını nezih kulüplerimizde izleyebiliriniz.

Gaye Su Akyol: “Develerle Yaşıyorum” isimli albümüyle hayli popüler olmayı başardı. “Sanat musikisinden uzaya fırlatılmış bir muhtıra” şeklinde tanımladığı bu albümle Akyol’un açıkçası dünya umurunda değil. Kafasına göre takılmış, değişik boyutlara ulaşmış kendisi. 2015’te de merakla izlemeye devam. Mutlaka konserine gidin.

Adamlar: Halimden Konan Anlar ekibinin dönüştüğü şey. Adamlar müzik alemimizin “post – Büyük Ev Ablukada” döneminin en parlak ismi. “Eski Dostum Tankla Gelmiş” adındaki albümlerini dinleyiniz.

Bubituzak: Tecrübeli, yetenekli müzisyenlerden oluşan, ortak geçmişleri bulunan Ali Güçlü Şimşek, Görkem Karabudak ile Emrah Atay’dan oluşuyor. Ekip “Uzay Yolları Taşlı” albümüyle güzel bir sayfa açtı kariyerlerinde. Performanslarını kaçırmayın.

Yüzyüzeyken Konuşuruz: Söz yazarı, besteci, ozan geleneğinden gelen son iyi “şey”lerden biri Yüzyüzeyken Konuşuruz. Yılı neredeyse her gece bir yerlerde çalarak geçirdiler. 2013’ün sonunda çıkan albümlerini ezberlettiler.

Can Güngör: İncelikli sözler ve stil sahibi ifadelerle anlatılan şehir hikayelerine müziğimizde her zaman ihtiyaç var. Güngör gitarı ve kendine has bitkin sesiyle ihtiyacımızı karşılıyor. Takibe devam.

Pitohui: “Boros” isimli EP’leri geçen yıl Kasım’da yayımlanmıştı. “Devin” adlı ikinci EP’leri geçenlerde geldi. Enstrümantal, progresif müzikleri seven, açık zihinli dinleyici anında sahiplenecektir. Kitlelerinin zamanla büyüyeceğini tahmin etmek güç değil.

No comments

Leave a reply