60 SANİYEDE FELSEFE VE BİLİMİN KÖKLERİ: ÖZGÜR İRADE, ALTIN ORAN, ESTETİK

1 Posted by - 21 November 2014 - HAFİF TV, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

İngilizlerin 1966’da kurdukları açık öğretim kurumu The Open University, bilgiyi herkese açık biçimde dünyaya aktarmayı hedefleyen bir kurum.

İnternet üzerinden çeşitli akademik dokümanları erişime açan The Open University, Youtube aracılığıyla bilgilendirici animasyonlar da hazırlıyor. İlk olarak 60-Second Adventures isimli bir seri yayınlamışlardı. Şimdi benzer bir formatı hayata geçirmişler. İnsanlık tarihinin büyük düşünürlerine ve bilim insanlarına ait fikirler en basit haliyle, anlaşılır bir dille anlatılıyor. Felsefe, inanç, nöroloji gibi farklı alanlara eğilen bu seri, Melvyn Bragg’in BBC Radio4’da yayınlanan programı “A History of Ideas”ın animasyon uyarlaması.

“Özgür İrade Bir Yanılsama mı?”
Özgür irade var mıdır, yoksa adımlarımız bizi her seferinde kaçınılmaz sona mı götürür? Video, Nörolog Benjamin Libet’in, Libet Experiment adını verdiği teorisi çerçevesinde bu sorunun cevabını iredeliyor.

“Özgür İradenin Savunucusu Çaydanlık”
“The Free Will Defence: A Good God vs. The Problem of Evil” başlıklı bu animasyon ise Bertrand Russell’ın meşhur çaydanlığına atıfta bulunarak özgür iradenin varlığını savunuyor. Dünyada olan bitenin teolojik bilgiyle bağdaşmayacağını, iyi bir tanrının kişiye kötü şeyler yaptıramayacağını savunarak sorguluyor.

“Kadınsı Güzellik ve Cinsiyet”
Simone de Beauvoir’nın kadın cinsiyeti ve kadınsı güzelliğin ataerkil bakış ile şekillendiğine dair söyleminden yola çıkan video, yakın dönemden feminist düşünür Judith Butler’ın görüşlerine de yer veriyor.

“Yüce ve Güzel Kavramları Üzerine”
Edmond Burke’nin düşünüşü çevresinde; yüce ve güzellik kavramları. Estetik algısının insanlığın kafasını kurcaladığı ilk zamanlardan.

“Altın Oran”
Altın Oran, yüzyıllardır sanatçıların kullandığı ve doğada birçok canlıda var olan bir oran. Bu sayede resimleri, insanları, hayvanları, heykelleri ve İran halılarını beğeniyoruz.

**
Open Culture aracılığıyla radarımıza takıldı.

No comments

Leave a reply