“YOK ARTIK” DEDİRTEN 12 ŞARKI

0 Posted by - 03 July 2014 - HAFİF TV, LİSTE, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER

Belki bazılarını hatırlıyorsunuz, belki “bu ne ya” diyorsunuz, belki de “yok artık”.
Böyle şarkılar vardı bir zamanlar…

Trio’nun bu şarkısı 30 ülkede bir numara oldu. 13 milyon sattı.


Bu da Barbaros Hayrettin’in bu şarkıyı alıp kafasına göre değiştirip one hit wonder yaptığı hali.

İtalyan fantazi arabesk sanatçısı Pino D’Angio stüdyoda sigara içiyor. Hey gidi eski günler. Sene 1982. Şarkı daha birkaç defa cover’landı 90’larda yeniden gündeme geldi (bkz. “Don’t Call Me Baby” – Madison Avenue).

Rahmetli Falco’nun en sevdiğimiz şarkısıydı. Artık “biz” kimsek. 80’lerde ortaokulda olan İstanbul gençliği diyelim. Tesadüfe bakın ki sene gene 1982.

Gerçekten bu dayılar n’apıyor diye soruyor insan kendi kendine. İsviçreli dayılar Yello bir ara fantazi disco dalında pek ünlüydü. Klip de tadından yenmiyor.

Ve tabii ki İsveç’in guilty pleasure’ları Army of Lovers. Şimdi kimden esinlendiklerini biliyorsunuz artık (bkz. bir üstteki klip). Conchita Wurst arka bahçade top oynarken Army of Lovers vardı.

Millet “ne güzel sevimli çocuklar şarkı söylüyor” derken onlar “dutchie” diye “hamsterdam” misali şu cigaralıktan bir fırt versene diyormuş meğer. Bu anlaşılınca yıkılmıştı anneler babalar. Yıl 1983.

Latin rap… Ya da öyle bir şeyler. Miami gençliği eğleniyor. Her an havuzdan Harika Avcı falan çıkacak gibi.

Havuz deyince Sabrina’sız olur mu? Bayramoğlu’nda çekilen video 20. yüzyılın en kötüleri listesinde ilk üçte. Ama oyunculuk iyi.

Konulu videosu da var.

Efsane… Jim Carrey’li versiyona ayrıca dikkat.

Şarkının prodüktörü Daft Punk’tan Thomas Bangalther’in babası, imsi da şahane. Daniel Vangarde. James Bond’dan daha cool ve seksi bir isim olduğu kesin.

No comments

Leave a reply