CRAIG DAVID: “İŞÇİ SINIFI ÇOCUĞUYUM”

0 Posted by - 28 February 2014 - HAFİF TV, RÖPORTAJ

Craig David’i dünya “7 Days” şarkısıyla tanımıştı. Ardından “Walking Away”, “Fill Me In” ve diğerleri geldi. İngiliz R&B müziğinin 2000’lerdeki en meşhur isimlerinden biri kendisi. Şimdi Miami’de yaşıyor, yeni albümünü hazırlıyor ve bu akşam (28 Şubat) İstanbul Blue Festival’a katılmak için İstanbul’a geliyor. Roxy’de bir performans sergileyecek Craig David. Fırsatını bulmuşken bir iki soru sormayı ihmal etmedim.


Guardian’a yakın zamanda verdiğiniz bir röportajda “hayatımın ilk 16 yılı otoparka bakan bir toplu konutta geçti” diyorsunuz? Nasıldı o yıllar?

İşçi sınıfı çocuğuyum. Annemle birlikte yaşıyordum. İlk albümümü baştan sona o evde yazdım. Mutlu bir çocuktum. Karışık kasetler hazırlayıp satarak para kazanıyordum. Bir yandan da kendi şarkılarımı hazırlıyordum. Sağlam bir plak koleksiyonum oluşmuştu, DJ’Lik yapıyordum ve sağda solda partiler falan organize etmeye başlamıştım.
Müzik tutkum ve içinde bulunduğum çevreyi daha iyisiyle değiştirme kararlılığım çok güçlüydü. Bu bana çok şey öğretmiştir. Kafanız doğru yerdeyse hayatta yapamayacağınız şey yoktur.

Aynı röportajda Miami’ye taşımanızla ilgili “ben burada ruhsal ve fiziksel olarak kendimi buldum, kendime hayatın anlamı ne, seni mutlu eden şeyler neler, şu an yaptığın bazı şeyleri neden yapıyorsun gibi sorular sormaya başladım” diyorsunuz. Yanıtları buldunuz mu?

Evet. Bu soruları kendine sorup yanıt vermeye çalışmadan bir süre sessiz kalmayı becerirsen içgüdülerin seni yönlendiriyor. Bu sorular sorulduğunda hayatındaki bütün aşırılıkları ve dramları geride bırkamışsındır ve hayattan daha fazlasını istiyorsundur.

Yeni albümünüzü nasıl tanımlarsınız (“Following My Intuition”)?

Kafamdaki melodilerin ve kalemimin ucundaki sözlerin fazla düşünmeden serbestçe ortaya çıkmasına izin verdim. Kısaca bu.

DJ olmakla ilgili ne düşünüyorsunuz? Şarkı söylemekle arasındaki fark ne?

İkisini de seviyorum. Biri kendi şarkılarımı söyleme şansı veriyor. Diğerinde sevdiğim şarkıları çalıp üzerlerine dilediğim gibi doğaçlama yapıyorum.

Şu ara sevdiğiniz sanatçılar arasında kimler var?

Bruno Mars’ın yaptıklarını beğeniyorum.

Miami’de hayat nasıl? Sıradan bir gün nasıl geçiyor?

Hava, atmosfer, enerji şahane… Stüdyodaki yaratıcılığıma iyi geliyor.
Sabah kalkıp jimnastik salonuna gidiyorum. Sonra evdeki stüdyomda kayıt yapıyorum. Yemeğe çıkıp geliyor sonra tekrar stüdyoya kapanıyorum. Akşama doğru yine spor yapıp geceleri de film ya da kitap izleyerek dinleniyorum.

Hiç gece hayatınız yok mu? Mesela bir arkadaşınız sizi ziyarete geldi nereye gitmeli?

LIV şahane bir kulüp. Story ve W Hotel içindeki Wall da çok iyi.

R&B müziğinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

R&B ve soul ticari listelere geri dönüş yaptı. Uzunca bir süredir dans müziği yükselişteydi. Bu iki tür arasında bir yer değiştirme olduğunu düşünüyorum şu dönemde. R&B sanatçıları önümüzdeki dönemde çok parlak zamanlar yaşayacaklar.

Kendi R&B tarzınızı oluştururken sizi etkileyen isimler hangileriydi?

Michael Jackson, Boyz 2 Men, R. Kelly, Donell Jones. Bunlar beni ve müziğimi etkileyen isimlerden bazıları sadece.

Bir daha liste başı olacağınızı düşünüyor musunuz?

Liste pozisyonlarını çok düşünmüyorum. Benimle alakalı değiller. Sadece yapabildiğim en iyi albümü yapmak istiyorum. Bunu yaparsam benim için “bir numara” olur. Ondan sonra belki başkaları da beğenir ve dinler.

Klasik soruyu da sorayım. İstanbul’a dair ne duydunuz?

Birkaç kez gelmişliğim var. Farklı kültürlerin birlik içinde olduğu enerjisi yksek bir yer bana göre. Bodrum’da da çok zaman geçirdim. Bence orası şahane bir yer. Umarım insanları eğlendirip hoş vakit geçirtebilirim…

No comments

Leave a reply