Düet candır!

1 Posted by - 23 February 2010 - HAFİF TV

20mlcmt-meh8

Düet öyle bir şey ki adamı rezil de eder, vezir de… Gelin güncel ve tarihten bazı düetleri beraber inceleyelim…

Yakında tek başına şarkı söyleyen kimse kalmayacak. Herkes düet yapacak. İnsanların çocuklarına Düet Can diye isim koymaya başlaması yakındır. Hem dünyada böyle bu iş hem Türkiye’de. Ama düet yapmanın da bir yolu yordamı var. Düet dediğin göreni şaşırtacak, beklemediği yerden vuracak ve “Vay be, hiç aklıma gelmezdi ama süper olmuş” dedirtecek.
İki adet sanatçı bir araya
geldiğinde bir sinerji ortaya çıkacak.
Bir ünlü isim yeni bir isme el verecek
ya da artık pek ses getirmeyen iki dev
isim bir arada dikkat çekecek.
Düetler bir pazarlama taktiğidir neticede ama bu taktik sayesinde nice güzel eser ortaya çıkmıştır, nice şahane konser verilmiştir. Nice yeni sanatçı müzik dünyasına kazandırılmıştır. Üstelik düet dediğimiz hadise çok geniş bir yelpazeye sahip. Neticede Pavarotti ile Bono da düet, Selami Şahin ile Burcu Güneş de…
Gelin düet canlar bir olalım, düet çeşitlerini güncel ve tarihten muhtelif vakalara bakarak mercek altına alalım…

Düet olmayan düet:
Selami Şahin ve Burcu Güneş
“Ben bir adam/kadın sevdim”
İki kişinin birlikte şarkı söylemesinin düet olmaya yetmediğinin kanıtı. Ne tarzları benziyor, ne sesleri, ne kılık kıyafet, ne lisan. Biri Şam’dan öbürü Bağdat’tan. Bir de Sevgililer Günü düeti yapıyorlar. İkisine de saygım sonsuz ama bir arada felaketler. Bu durum için “Yapımcı düet olayını yanlış anlamış” da diyebiliriz. Bu arada Selami Şahin’i sadece kötü esprilerinden dolayı yargılayabilirim, müziğine laf etmem. Burcu Güneş’e bakınca düşündüğüm şey ise şu: Hiçbir eksiği yok. Peki neden daha iyi yerlerde değil bu hatun? Bir nedeni olmalı…

Nedeni anlaşılamayan düet:
Teoman ve Atiye / “Kal”
Teoman gene düet sezonunu açtı. Her yıl, yılın belli bir döneminde Teoman koşarak sokağa çıkıyor ve önüne çıkanla düet yapıyor. Neden? Bilmiyoruz…

Cuk oturmuş düet:
Kenan Doğulu
ve Bora Uzer /
“Bundan Sonra Böyle”
“Görenin arasa da bulamayacağı çünkü mağazalarda satılmayan model Nike’larımızı çektik, Ataköy sokaklarında kaykay yaptık, hatunlarla partiledik, sonra poker oynayan Issız Adam’ın elindeki kızı kaçırdık” tarzındaki kliplerini beğendim. Düeti de. İki elemanın enerjisi uymuş. Kenan Doğulu zaten çok iyi müzisyendir, şovmendir. Bora Uzer de öyle. Türkiye’nin Jamiroquai’yı olma hedefini tutturdu. Jamiroquai’yı kimse tanımıyor, o ayrı…


Ahmet Şeker & Serdar Ortaç ” Ne Zaman ”
Hochgeladen von 132435yhsh. – Entdecke weitere Musik Videos.
Erkek erkeğe düet:
Sedar Ortaç ve Ahmet Şeker
“Ne Zaman”
Bunu yeni gördüm. “Ne Zaman” diye bir şarkı. Serdar Ortaç “Ahmet Şeker yeah, Serdar Ortaç yeah, don’t go anywhere” diyor, öyle başlıyor şarkı. Aşk şarkısı gibi bir şarkı ama Ahmet ve Serdar karşılıklı birbirlerine söylüyor: “Kavuşmamız ne zaman, sevgilim ne zaman?” diye hisleniyorlar. Ortada bir kadın yok. Türkiye’de her klipte Rus, Ukraynalı, Brezilyalı, şehirli, köylü illa ki kız olur. Türk klibi budur. Ama burada yok. Bu ikili birbirine mi kavuşmaya çalışıyor? Ayrıca Ahmet Şeker kim? Tanıyan varsa bana da anlatsın. Yeah… Kamon beybi..

Hatır gönül düeti:
Kenan Doğulu ve Ayşe Özyılmazel
Bazen sahnede, bazen albümde, bazen klipte. Artık karınca kararınca, gönüllerden ne koparsa… “Yeni çıkan bir kızımız var, ona destek olalım” düeti de diyebiliriz. Sıkça karşılaştığımız bir düet türü.

Amaca uygun düet:
Serdar Ortaç ve Bengü
“Korkma Kalbim”
Bu da son dönemin düetlerinden biri. Bence başarılı. Bengü tarzının hakkını vermiş. İş yaptı mı? Yaptı. Konuşuldu mu? Evet. Konu kapanmıştır.

Düet ötesi:
Serdar Ortaç ve Atiye
“Billie Jean”
İbrahim Tatlıses’in şovundaki o canlı sahneyi hatırlayan var mı? Daha doğrusu unutabilen var mı? Michael Jackson sizlere ömür. Haber yeni, memleket yasta.
Atiye ve Serdar Ortaç “İbo Şov”da.
Serdar Ortaç “Şivaza maanika” diye adeta hıçkırarak “Billie Jean”e giriyor. Atiye seksi danslarla Billie Jean oluyor. Sahnenin kapanışında İbo’nun bir bakışı var… Hafifmuzik.org’a girin, hemen izleyin.
Bu bence memlekette yılın düeti.

Sinerji düeti:
Manga ve Göksel / Dursun Zaman”
Romantik şarkılar söyleyen Göksel ile rap-rock tarzında şarkıları olan Manga. Biri yetişkinlere, diğeri çocuklara hitap ediyor. Ama ikisi bir arada muhteşem oldular. İşte düet böyle olmalı. Sinerji falan nasıl isterseniz öyle deyin.

Hayırlara vesile düeti
Deniz SekiHüsnü Şenlendirici
“Adaletsiz Seçim”
Hayırlara vesile oldu bir dönem.
Hayli de ses getirdi. Sonra işler ters
gitti o ayrı. Mutlu sona ulaşamasa da taraflar düetin ekmeğini yediler. Şimdi hayata yeni düetler lazım.

Açılım Düeti
Ajda Pekkan-Aynur
“Keçe Kürdan”
Keçe Kürdan isimli Kürt türküsünü söylemişti Ajda sahnede Aynur’la. Çok isabetli bir işti. Hem Aynur’a hem malum meselelere dikkat çekmişti. Ha “Sahnede oldu, orada kaldı” diyeceksiniz. O da doğru. Ama açılım da zaten orada kaldı.

4 Comments

 • erdem 23 February 2010 - 16:11 Reply

  ahmet şekerin sev beni sar beni diye bi şarkısı var R&Besk koymuş tarzının ismini yurdum insanı…günde 20 kere falan dinliyodum bi ara, sevdimdi, “sev beni “klip dönmeye başladıktan sonra hiçbiyerde CD bulamadımdı gelmediydi hiç biyere belki artık gelmiştir…

 • saner 24 February 2010 - 03:13 Reply

  Mavi Kuş
  Bülent Ortaçgil & Teoman
  on numara adamın yüz numara şarkısına, teomanın (kendisini tekrar sevdirecek kadar) harika yorumu. (http://www.youtube.com/watch?v=0x7kAirqoHI)

  Kalbim Acıdı
  Umay Umay & Kazım Koyuncu
  düet sayılmaz evet. sözlerden de bir şey anlamıyoruz, umay umay da bir ara göründü kayboldu zaten… ama bir gün yolda yürüyordum, bir şarkı duydum. kalbim acıdı. (http://www.youtube.com/watch?v=YgfZaXv1opI)

  Uzun İnce Bir Yoldayım
  Cem Karaca & Barış Manço
  Türk müzik tarihinin en baba bileşkesi, öyle ayak ayak üstüne atılıp izlenmez, başka tarafa bakılmaz, yorum bile yapılmaz. saygı duyulur.

 • berkan 24 February 2010 - 14:05 Reply

  kliplerde mikser olmasın artık yahu.
  ayrıca
  http://userserve-ak.last.fm/serve/_/19491993/Notorious+BIG+King+of+NY.jpg

 • Nermin Çevik 29 August 2011 - 17:52 Reply

  burcu güneşin parçası çok güzel

 • Leave a reply