Frank Ocean diye biri

0 Posted by - 26 December 2012 - HAFİF TV


Geçen yıl herhangi bir albümü olmayan, evde hazırladığı “mixtape” tadındaki kayıtları internette dolanan biriydi Frank Ocean. Şimdi soul müziğin en büyük umudu.

Şahane bir sesi ve yorum gücü var. İlk albümü “Channel Orange” yılın en iyi soul albümlerinden. Ama soul deyince aklınıza klasikler gelmesin. Hip hop ve funk’la çok özel bir lişkisi var. Ve elbette her şey pop çatısı altında. Onu Prince ve Stevie Wonder’la karşılaştırıyorlar. Haksız da değiller. Ben olsam bu isimlere Marvin Gaye’i de eklerdim. Pek çok meşhur soul ve R&B solistinin özelliklerini taşıyor. Ancak yorumda çok farklı ve orijinal. Bazen eski model bir Casio orgun başına geçmiş, birtakım basit elektronik altyapılar eşliğinde kendi kendine şarkı söylüyormuş gibi. Bazen 80’lerin başında klasik bir soul orkestrasıyla çalıyor gibi. Biseksüel olduğunu açıklaması onu bir tür gay ikonu haline getirdi. Müziğine bir karakter verdiğini söyleyebilirim bütün bunların.
Tutup tarihin en baba solistleriyle karşılaştıracak değilim ama Frank Ocean 2012’nin en büyük çıkışlarından birini yaptı. Stevie Wonder onu dinlediğini söylüyorsa bu iş geçici olmayacak demektir. “Thinkin Bout You”, “Monks” ve “Super Rich Kids” şimdiden klasik oldu.

2 Comments

  • filiz 26 December 2012 - 19:11 Reply

    Tesekkurler

  • boşver 10 June 2013 - 17:34 Reply

    Bu adam neden gay :(((((( sesine bayılıyorum aşık oldum galiba 🙂

  • Leave a reply