HAFTA BİTMEDEN DİNLEMENİZ GEREKEN 6 YENİ ŞARKI

0 Posted by - 04 April 2014 - HAFİF TV, LİSTE

Seçimdir, ülkenin karman çorman siyasi gündemidir derken, bizim de yarıştan koptuğumuz anlar olmuyor değil. Haftanın ilk dört günü harika şarkılar yayınlandı, birçoğu gündemin yoğunluğu ve yoruculuğu arasında kaynadı. Haftalık bir liste yapmak elzem oldu.

Anlaşılan, Jack White’ın rock’n roll bayrağını kimseye bırakmaya niyeti yok. “Lazaretto” adını taşıyacak yeni albümünün habercisi “High Ball Speeter” yaklaşık dört dakikalık enstrümantal bir parça. Jack White blues’unun en kıyak örneklerinden biri.

R&B’ye gönülden bağlı, hiphop aleminin güzel abilerinden Drake, bu hafta iki şarkı yayınladı. Biz, Lauryn Hill’in Doo Wop’unu kendine sample eden “Draft Day”i daha çok beğendik. Diğer parça “Days in the East” şurada.

Dördüncü albümü “Are We There”i yayınlamaya hazırlanan Sharon Van Etten bir önceki albümü “Tramp” ile, umut vadeden şarkıcı/sözyazarı kategorisinden, güvenilir liman listemize geçiş yapmıştı. İki hafta önce yayınladığı “Taking Chances”ın bu hafta da klibi geldi. Sharon Van Etten’ı Transilvanya falcıları edasında izlediğimiz klip, Michael Palmieri tarafından çekilmiş.

Clap Your Hands Say Yeah yeni şarkısında The National’ın sesi Matt Berninger ile çalışmış. Şarkı grubun 3 Haziran’da yayınlamayı planladığı yeni albümü “Only Run”da yer alacak.

Enerjisiyle, ruhuyla ve tabii 90’lara meyleden sound’uyla Cloud Nothings daha uzun yıllar yüzümüzü güldürecek gibi. Üçüncü albümleri “Attack On Memory” ile onlar da yerlerini iyice sağlamlaştırdılar. Yeni albümleri “Here and Nowhere Else” en az selefi kadar güçlü, en az onun kadar gürültülü.

Danimarka menşeli Lower, son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken en heyecan verici ekiplerden biri. Seksenler ile doksanlar arasına sıkışan post-punk gruplarını hatırlatan müzikal yaklaşımı, gri tonlara çalan melodileri ve karanlık sözleriyle Lower, acemilik dönemlerine nazaran artık daha parlak ve temiz prodüksüyonlar yapıyor. “Walk On Heads” dönemini hatırlayanlar, yeni şarkı “Lost Weight, Perfect Skin”in nispeten noise’dan arınmış olduğunu fark edecektir. Grubun ilk albümü “Seek Warmer Climes” 17 Haziran’da Matador etiketiyle yayınlanacak.

BONUS:

Kapanışı bir hafta önce yayınlanan Damon Albarn yenisi ile yapalım. Onu da esgeçmişiz, kaynamasın arada. Damon reyizin ilk solosu “Everyday Robots”u dörtgözle bekliyoruz.

No comments

Leave a reply