ARADIĞIM ALBÜMÜ BULDUM

0 Posted by - 27 July 2014 - HAFİF TV, KÖŞE YAZISI

En güzeli değil, en iyi çalınmışı veya en iyi söylenmişi değil, en moda, en trend olanı da değil. Ama bu yaz aradığım pop albümünü buldum galiba

La Roux yani Elly Jackson 2009’da 80’lerin bağrından kopup gelmiş gibi duran ilk albümü “La Roux”yu yayınladığında kimi bayıldı, kimi sıradan buldu. Ben çok sevdim. Çünkü 80’lerin etkisindeydi ama o yıllara öykünen bir albümü dinliyor olmaktan çok, o yıllara ait kıyıda köşede kalmış, bir tesadüf sonucu gün ışığına çıkmış Britanya usulü bir pop albümü hissi yaratıyordu.

“Bulletproof”, “In For The Kill”, “I’m Not Your Toy”… Albümdeki neredeyse bütün şarkılar zamanla daha da yer etti. Sanki bu şarkıları yıllardır dinliyor gibiydim.

Ardından Jackson’ın BBC Radio 1 Live Lounge için kaydedilen akustik performansını izledim. Bir piyano ve La Roux… O zaman onun çok yönlü bir sanatçı olduğunu fark ettim. Şahane şarkı söylüyordu, üstelik şarkıları tek piyano eşliğinde güzelliğinden kaybetmemiş, adeta boyut kazanmıştı.

Hayli gecikmiş bir çalışma
La Roux geçen Rock’n Coke’ta birkaç yüz kişinin izlediği mütevazı bir konser verdi. Albüm hazırlıklarının yavaş gittiği, sesini kaybetme tehlikesi atlattığı, hatta gırtlak kanseri olduğuna inandığı sıkıntılı dönemleri geri bırakmış, sahneye dönmüştü. Onunla ilgili hatırladığım son şey bu.

La Roux’nun yeni albümü “Trouble in Paradise” piyasaya çıktı. Sonbahardan bu yana üzerinde çalışılan bir albüm. Hayli gecikmiş bir albüm. Bir pop sanatçısı için iki albüm arasına beş yıl koymak çok rastlanan bir durum değil. Hele hele her hafta bir düet, video, remiks yayınlayıp gündemde kalma dünyasında. Ama ben her zaman az ve öz albüm yapan müzisyenlere inandım. La Roux inancımı boşa çıkarmamış.

Mutlu eder, gülümsetir
Yine 80’lerin etkileri var. Synthe’ler, şahane “drum machine” çeşitlemeleri, muhteşem, hafif hüzünlü bir vokalin eşlik ettiği “öforik” şarkılar. Tezat gibi dursa da değil.

La Roux’nun tarzı bu. Ek olarak funky gitar tonlarını duyuyoruz. “The Feeling”, “Cruel Sexuality”, favorim “Kiss and Not Tell”, “Tropical Chancer”, belki eski albümün havasına en yakın “Sexotheque”…

Bu albüm sizi aydınlatmaz, zengin etmez, önünüzde yeni ufuklar açmaz, bu albüm sizi daha kültürlü, daha “trendy”, daha cool yapmaz. Size bir şey öğretmez, sizi yüceltmez, sizi daha zayıf, daha şık, daha saygın yapmaz.
Bu albüm yaz boyu iyi gider, biraz mutlu eder, gülümsetir. E yeter zaten.

1 Comment

  • YENİ VİDEO // LA ROUX – “KISS AND NOT TELL” | hafifmuzik 08 September 2014 - 07:38 Reply

    […] Roux, Temmuz ayında yayınlanan 2. albümü “Trouble in Paradise”da 80′leri andıran tarzı ile dikkat çekmişti. Albümde yer alan “Kiss and not […]

  • Leave a reply