Klip dünyası!

1 Posted by - 24 September 2013 - HAFİF TV

Televizyonu açtım, bir kahvede çay içermiş, kuruyemişçiden su alırmış, mahalle pastanesinde poğaça yermiş, ya da kuaförde sıra beklermişcesine Türkçe müzik çalan kanalları izledim

“Tesir Altında” – Mustafa Sandal: Reklam yıldızıydı en son ama gördüğüm kadarıyla müzik de yapıyor hala, ne hoş. Garip gelen şey şu: Sandal her gün karısıyla magazin basınında mutlu bir aile tablosu çiziyor, mutluluklarını anlata anlata bitiremiyor, ama klibinde güzel kızlarla dolaşıyor, havuz başında üzülüyor, üstü açık Amerikan arabalarında düşünceli düşünceli bakıyor, sevgilisine kavuşmak için yanıp tutuşuyor. Rezidans kılıklı evlerde manken kızlarla karşılıklı üzgün bakışmak dışında bir klip ihtimali yok mudur Mustafa Sandal için? Ya da bu tavırlarla hangi seyirciyi hangi hikayeye, nasıl inandırma peşindedir?

“Aslan Gibi” – Sıla: İlk başta çok sempatik bir klip olmuş dedim. 15 saniye sonra sempatiklik ayarı kaçmış bu klibin diye düşündüm. Herkes bu kadar mı neşeli ve sempatik olur bir müzik grubunda? Sıla ve ekibi sahne arkası olduğunu sandığımız bir yerde çok ama çok sempatikler. Birbirlerine bakışmalar, danslar, şakalaşmalar, gülücükler, bir esrik cümbüş sormayın gitsin. Bir espri yaparız aramızda çok güleriz ama onu başkasına anlatınca komik gelmez ya hani, işte öyle bir klip. Bir müzik grubu bu kadar neşeli olabilir mi ayrıca, telif sorunları, dijital müzikte toplanamayan, dağıtılamayan paralar gibi bir sürü mesele varken… Orhan Baba müzik bitti diye yakınırken hele hele… Müzik bitmemiş Orhan Baba, burada herkes çok eğleniyor. Pardon asssslan gibi eğleniyor? Şarkı güzel bu arada…

“Zor Değil” – Mabel Matiz: Duvarın önündeki Mabel Matiz’e yansıyan görüntüler hep yollardan. Trenden görünen manzaralar. Bulutlar, ovalar, geçitler… İnsan yoldayken nasıl olursa, öyle kafalar. Mabel Matiz’in yanında herhangi bir Rus model yok, üstü açık araba yok, beach’lerde kimse dans etmiyor. Sade görüntüler, vurucu bir şarkı. İlahi Mabel Matiz böyle klip mi olur? En azından bir rezidans tutup şömine başında üzülebilirdin…

“Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı” – İrem Derici: Üzgün kadın üstü açık araba kullanıyor. Gene… Sevgili yönetmenler, üstü kapalı araba kullanılan klip de istiyoruz. Ayrıca kolunun arkası dövmesiz ünlü istiyoruz. İrem Derici muhtemelen daha önce de başka üzgün popçuların kullandığı bu arabada üzülürken bir noktada yönetmen akordiyon çalınarak eğlenilen yüksek tavanlı meyhane kartını kullanıyor. Orada bir hareket gelmiş klibe. Alçak tavanlı meyhanelere gidenlere karşı bir sempati oluştu bende.

“Seve Seve” – Işın Karaca: Işın Karaca bir arabayı (üstü kapalı) çarpa çarpa dağıtıyor. Üstü kapalı araba kullanarak Türk klipçiliğinde büyük bir fark yaratan yönetmene teşekkür ediyoruz. Ancak Işın Karaca’yı görünce “kadın şoför” ifadesini kulananlara kızamıyor insan. O nasıl geri manevra? Neyse ki olay kapalı otoparkta geçiyor. Şaka maka iyi oynamış Işın Karaca. Ben beğendim klibi.

“Vazgeçmem” – Murat Boz: Bir arabalı klip daha. Ancak o ne… Yıkık dökük bir yerlerde arabadan inip atletle koşmaya başladı Boz. Orada karşısına çıkan birtakım dev kazan gibi şeylerin önünde ansızın beliren bir kıza kur yaptı, bir motora bindi. Evet motor da var klipte. Ortam fena yalnız. Tepeden tavan akıtıyor, rutubet, pislik. Ne gerek var? (Klibe endüstriyel bir hava verdik ama şarkıyla ne alakası var biz de bilmiyoruz…)

“Haberin Olsun”- Bengü: Bengü kamyon tercih etmiş. Ama kendi kullanmıyor üzerinde dansçılarla takılıyor. Bazen de dazlak ve yakışıklı bir dansçıyla kamyonda üzgün bir şekilde oturuyor. Sanırım kamyon bozuk olduğu için üzülüyor. Diğer adamlar da kamyonu iterek vurdurmak için gelmişler adeta. Bu arada striptiz direği de var klipte. Pardon poll dance. Yüksek tavanlı ev var. Salaş depo var. Tuğla duvar var. Bir klibin başarısı için gerekli her şey kullanılmış.

“Sepet” – Demet Akalın: Demet Akalın çok cool birisi. Çölde yanan bir arabanın önünde dans eden biri benim için cool’dur. Üztelik üzgün de değil. Eski püskü bir Land Rover ama yanan, masraftan hafif kaçınmışlar. Yönetmenlerimizin “arabasız klip çekme” workshop’ına katılmaları lazım. Bu senaryolar nasıl sunuluyor acaba? “Demet hanım şimdi bir araba var, çöldeyiz, yakıyoruz o arabayı. “Devam et…” Böyle mi oluyor?

“Aptal Aşık” – Kerem Cem: Üstü açık kırmızı Amerikan arabası! Evet bu araba stüdyoda kadrolu çalışıyor olabilir. Şimdi de Kerem Cem’i gezdiriyor. Sanırım üçüncü köprünün ayağına doğru gidiyorlar. Arada model kızımız Kerem Cem’in kucağına yatıyor, araba kullanırken çok tehlikeli bu hareketler. Arada sis vermişler. Deri kıyafetler de var. Klişelerden kaçınılmış yani sizi anlayacağınız.

“İki Yeni Yabancı” – Gökhan Özen: Gökhan Özen lüks villa ve havuz kullanmış. Lüks villanın içinde villayla birlikte standart donanım olarak gelen üzgün güzel kadın da var. Evin muhtelif lüks köşelerinde duruyorlar üzgün “lüks ev kadını”yla. “Beni senden azat et” gibi derinlikli cümlelerle bezeli şarkı beni etkiledi. Bu arada kadın yüzerken de üzülebiliyor, Bentley arabada da… Parayla saadet olmuyor.

1 Comment

  • asuman 30 September 2013 - 14:38 Reply

    komik yorumlar

  • Leave a reply