PAZAR KONSERİ // Albert King & Stevie Ray Vaughan In Session

0 Posted by - 26 October 2014 - HAFİF TV, KONSER

Blues’un elektrikle birlikteliğinden can bulmuş, ‘stormy’, ‘heavy’, ‘groovy’ yakıştırmaları yapabileceğimiz bir duruşu, bir meşrebi var. Adını tam koyamadığımız, Mississippi’den Tennessee’ye, oradan Texas’a, hatta kuzeye Seatle’a kendi sınırlarını kendisi çizen bu stilin 60’lardaki efsanesi Albert King ise, Hendrix’i 70’lerin ilahı, Stevie Ray Vaughan’ı da onlardan aldığı bayrağı hakkıyla taşıyan ’80’lerdeki prensi’ olarak adlandırabiliriz.

Bu pazar için seçtiğimiz canlı performans kaydı, iki kuşağı bir araya getiriyor. Albert King ve Stevie Ray Vaughan’ın Kanada televizyonu CHCH-TV için gerçekleştirdikleri stüdyo seansına ait görüntüler 1983 yılından. Yani tam olarak Stevie Ray Vaughan’ın debut albümü “Texas Flood”ı yayınladığı yıldan. Talihsiz bir helikopter kazasıyla son bulan 7 senelik müzik kariyerinde Stevie Ray Vaughan “Texas Flood”ın ardından 4 stüdyo albüm yayınladı. İçlerinde kardeşi Jimi Vaughan ile çaldıkları ve Nile Rodgers’ın gözetiminde kaydedilen bir albüm de var. Bir albüm de ölümünden sonra 1991 yılında yayınlandı, “The Sky is Crying” adıyla.

Elinde Gibson Flying V ile izlediğimiz Albert King ise 60’larda ilk kaydını veriyor. Türün öncü ismi olaran anabiliriz kendisini. 80’li yıllara kadar stüdyo kayıtları vermeye devam eden efsane, 1992’de aramızdan ayrılışına kadar izlediğimize benzer davetler ve kadir kıymet bilen organizsasyonlarda karşımıza çıkmaya devam etti.

Ses kaydı, 17 Ağustos 1999’da albüm olarak yayınlanan bu performans, 2010 yılında dvd formatında yayınlanmış. Bizim izleyeceğimiz kayıt, hem şarkı listesi hem de belirtilen süre göz önüne alınınca iki kopyadan da biraz daha uzun (Amazon, Wikipedia ve AllMusic’e bakılırsa). İkili yola Born Under A Bad Sign ile çıkıyor. Birer, ikişer Stevie Ray Vaughan ve Albert King parçası çaldıkları gibi, T Bone Walker’dan “Call It Stormy Monday” ve B.B. King’den “Ask Me No Questions”ı yorumluyorlar.

İyi pazarlar,

No comments

Leave a reply