PAZAR KONSERİ // Bill Withers @ BBC

0 Posted by - 09 November 2014 - HAFİF TV, KONSER

70’li yıllarda siyahi müzik funk ve soul meşrebince zamansız ve başarılı işler verdi dünya müziğine. James Brown tabii ki bu ekolün başını çekiyordu. Al Green, Curtis Mayfield, Sly & The Family Stone ilk akla gelenler. Bill Withers da o dönemin yıldız isimlerinden biri ve başarılı bir besteci. Yeryüzünde değmedik kulak bırakmayan “Ain’t No Sunshine” onun bestesi. “Just As I Am” isimli çıkış albümünde “Ain’t No Sunshine”ın takipçisi olan şarkı “Grandma’s Hand” de selefi kadar meşhur olmasa da güçlü bir beste. Şimdilerde yeniden popüler olan “No Diggity”de bu şarkıdan sample kullanılmıştır.
Bill Withers’a asıl şöhreti getiren ise bir yıl sonra, 1972’de, yayınladığı “Still Bill” isimli ikinci stüdyo albümü. “Kissing My Love”, “Lean On Me”, “Use Me”, “Lonely Town, Lonely Street” gibi Bill Withers şarkıları içeren albüm Amerika listelerinde 1. sıraya kadar yükseldi. Billboard soul listesinde 1. sıraya, Billboard Amerika Pop listesinde 4. sıraya oturdu. Albümden “Lean On Me” Rolling Stone’s 500 Greatest Songs of All Time listesinde 205. sırada.
1973 yılında yayınlanan canlı kayıt albümü “Live At Carnegie Hall” da harika bir iş. Ara ara kulaklığa verip kendinize güzellik yapabilirsiniz.
Kariyerinin ilk üç albümünü kendisini keşfeden Clarence Avant’ın plak şirketi Sussex Records etiketiyle yayınlayan Bill Withers, 1975 yılında Columbia Records ile anlaştı. Columbia etiketiyle çıkan en başarılı stüdyo kaydı 1977 tarihli “Menagerie” oldu. Bu albümle ilk ve son kez İngiltere listelerinde de varlık gösterdi.
Bill Withers, fabrikalarda montajcı olarak çalışırken biriktirdiği para ile kaydettiği demo sayesinde başlayan kariyerini 1985 yılında “Watching You Watching Me” isimli albümle sonlandırdı. Nedensiz bir şekilde elini eteğini çekti müzik sektöründen. Uzun bir süredir üretim vermiyor. Ancak 15 yıllık kariyeri boyunca verdiği eserler zamana yenik düşmeyen işler ve hala tazeliğini muhafaza ediyor. Bu pazar gününü 70’ler Amerika soul’unun bu güzel ismine ayırdık. Performans, BBC ekranlarında yayınlanmış bir stüdyo konseri. Şarkı aralarında kısa kısa laflayan müzisyen, kapıyı “Ain’t No Sunshine” ile açıyor ve adını geçirdiğimiz bestelerinin birçoğunu çalıyor. Şimdiden afiyet olsun, herkese iyi pazarlar…

“Ain`t No Sunshine”
“Lonely Town, Lonely Street”
“Grandma`s Hands”
“Use Me”
“Let Me In Your Life”
“Lean On Me”
“Harlem”

No comments

Leave a reply