PAZAR KONSERİ // CAN @ Soest (1970)

0 Posted by - 07 September 2014 - HAFİF TV, KONSER

Alman krautrock ekibi Can’in 1970 kışında Soest’te konser, grubun en hararetli performanslarından biri. Kayıt Alman televizyonu WDR’nin yayın hayatına halen devam eden Rockpalast isimli efsanevi programı için alınmış. Programı efsane olarak nitelememizin sebebi Patti Smith’ten Sonic Youth’a, Bob Marley’den Kings of Convenience’a birçok ismi ağırlamış olması.

Programın çekildiği yıl üzerinden Can’i inceleyecek olursak; grup, ilk solisti Malcolm Mooney ile iki albüm kaydettikten sonra sağlık sorunları seebiyle yollarını ayırmak zorunda kaldı. Mooney’nin doktoru, onun kaybolan akıl sağlığını Can’in kaotik müziğiyle ilişkilendirmişti çünkü. Mooney’ye Amerika’ya dönmesini tavsiye etti. Bu ayrılıktan sonra mikrofon Japon solist Damo Suzuki’ye uzatıldı ve “Soundtracks” isimli albümlerini yayınladılar. Albüm çeşitli filmler için yapılmış şarkılardan oluşuyordu.

Grubun WDR yayını için gerçekleştirdiği aşağıdaki performans, “Soundtracks” albümünün hemen ardına, grubun peşi sıra yayınlanacak 3 albümlük kombosundan yaklaşık bir yıl önceye denk geliyor. Can’in çekirdek dörtlüsü (Czukay/liebezeit/Schmidtt/Karoli) yine döktürüyor. Yeni solist Damo Suzuki hızlıca uyum sağlamış. O kaygan ve sürekli deneyen müzik üzerine birçok kez bozuk ama ahenkli okuyor sözlerini. Üstelik sahne enerjisi epey yüksek.

Program dvd formatında “Can – Rockplast Archives” adıyla yayınlanmış. Can’in müziği harika evet ama, prodüksüyon ekibinin hakkını yemeyelim. Sinematografik olarak da doyurucu bir konser kaydı bu. Dönemin Almanyası’nda bir krautrock konseri nasıl geçer, seyircisi/ortamı neye benzer sorualarınızın tam karşılığını veremese de, bir örnek teşkil ediyor oluşu kaymağı.

Şarkı listesi:

1. Intro
2. Sense All of Mine
3. Oh Yeah
4. I Feel Allright
5. Mother Sky
6. Deadlock
7. Bring Me Coffee or Tea
8. Don’t Turn the Light On, Leave Me Alone
9. Paperhouse

No comments

Leave a reply