PAZAR KONSERİ // Jef Lee Johnson @ A Vaulx Jazz

0 Posted by - 02 November 2014 - HAFİF TV, KONSER

Kimi gitaristlerin gerçek bir ruhu vardır. Eric Gale gibi, Grant Green gibi, James’in orkestrasındaki Jimmy Nolen gibi veya Funkadelic/Parliament tayfasından Eddie Hazel gibi. Jef Lee Johnson funk ekolünden nasibini almış, kendine has groove’unu jazz-funk tornasından geçirerek sunmuş, ruha sahip gitaristlerden biriydi. Façasıyla, pena tutan elini tellerin üzerinde serbest ve rahat bırakışıyla, kıvırcık saçları ve ince bıyıklarıyla (bu performansta öyle değil), bazen de kostüm seçimleriyle “Hendrix günümüze ışınlanmış” etkisi bırakırdı insanın üstünde. “Yaşını alınca, Hendrix de böyle çalardı muhtemelen” diye düşünmeden edemiyor insan, Jef Lee Johnson’ı dinlerken.

Philedelphia’lı usta gitarist 2013 yılının Ocak ayında daha 54 yaşındayken ayrıldı aramızdan. 70’li yıllarda gospel çalarak başladığı müzik kariyerinde Aretha Franklin’nden Jeff Beck’e, Mariah Carey’den Erykah Badu’ya birçok isme eşlik etti. Questlove ve The Roots ahalisinden isimlerin yer aldığı D’Angelo’nun sahne ekibi The Soultronics’te, Billy Joel ve George Duke’un orkestralarında çaldı. Esperanza Spalding ve Melody Gardot destek çıktığı yeni nesil kadın caz vokalistlerinden bazılarıydı. ’95 yılında “Blue” isimli ilk solo albümünü yayınlayan Jeff Lee Johnson’ın Bob Dylan’a saygı duruşunda bulunduğu “The Zimmerman Shadow” isimli bir albümü, Michael Bland ve Sonny Thompson ile işbirliği içerisinde hazırladığı, birkaç Duke Ellington bestesinin de yer aldığı “News From the Jungle” isimli eklektik bir çalışması mevcut.

İzleyeceğimiz performans bir Mezzo güzelliği. Bas gitarda Yohannes Tona, davulda ise Charlie Patierno eşlik ediyor usta gitariste. Afiyet olsun, herkese iyi pazarlar…

1. DOE / the Moon Keeps Telling Me Things
2. Sizz Lean
3. Everything Starts Right Now
4. Flowers for Ester
5. Heavy Rain
6. Circle and Sound

No comments

Leave a reply