PAZAR KONSERİ // John Scofield Trio @ Blue Note

0 Posted by - 16 November 2014 - HAFİF TV, KONSER

Modern caz tarihinin yaşayan efsanelerinden biri de John Scofield. Gitaristin, funk-fusion sosunu sıklıkla boca ettiği, kendine has caz meşrebi, bebop akımının çağımız müziğindeki karşılığı post-bop’a yakın duruyor. Scofield cazın yanında ara ara blues ve soul ile de ilgileniyor, kendisinin caz paleti de bir hayli zengin; avantgarde cazdan modal caza, nu-jazz’dan free jazz’a…

Berklee College of Music mezunu olan gitarist, okuldayken Chet Baker ve Gerry Mulligan ile kayıtlar yaptı. Billy Cobham-George Duke ortaklığına gitar çaldı, bir dönem Miles Davis ile takıldı. Kendi adını taşıyan debut albümünü 1977 yılında yayımlayan müzisyen, solo kariyerine 42 albüm sığdırdı. Gary Burton, Joe Henderson, Jack DeJohnette, Herbie Hencock, McCoy Tayner ve Lenny White gibi dostlarına destek çıktığı birçok albümde yer aldı. Yakın dönem işleri arasında, John Medeski (klavye), Billy Martin (davul) ve Chris Wood’dan (bas) mürekkep caz triosu Medeski Martin & Wood ile yayımladığı iki stüdyo çalışması mevcut. Özellikle 1994 yılında kaydettikleri ilk albüm “A Go Go” özel ilgiyi hak ediyor.

Bu pazar gününü emanet ettiğimiz canlı performans videosunda, Steve Swallow (davul) ve Bill Stewart’ın (bas) sacın diğer ayaklarını oluşturduğu trio ile izleyeceğiz John Scofield’ı. Performans Blue Note sahnesinden; 26 Eylül 2004 tarihinde gerçekleştirilmiş. Beş şarkı, yaklaşık bir saat.
Afiyet olsun, iyi pazalar…

Şarkı listesi:
1. New Orleans (a.k.a. Heck of a Job)
2. Green Tea
3. Hammock Soliloquy
4. Pretty Out
5. Over Big Top

No comments

Leave a reply