Pazar Konseri // Portishead @ Roseland NYC

0 Posted by - 22 February 2015 - HAFİF TV, KONSER

Portishead, 90’lı yılların başından bu yana müzik yapan bir İngiliz topluluk. Massive Attack ve Tricky gibilerle trip-hop akımının öncülerinden sayılıyorlar. Yalnızca üç albüm yayınlamış olmalarına rağmen (ki bunların da yalnızca iki tanesi 90’lar trip-hop dönemine denk gelir) akımın en tanınmış, etkisi en yüksek gruplarından biri.

1994 yılında ilk albüm “Dummy” yayınlandığında, Geoff Barrow ve Beth Gibbons’dan kurulu iki kişilik bir ekipti. O albümde prodüksiyon desteği veren Adrian Utley daha sonra sacın üçüncü ayağı olacaktı. İçinde “Glory Box”, “Sour Times” ve “Numb” gibi inciler barındıran Mercury ödüllü “Dummy”, Rolling Stone tarafından gothic hip hop olarak tanımlamıştı. Üç yıl sonra yayınlanan ve grubun kendi adını taşıyan albüm ise selefi kadar karanlık ancak ondan daha ‘sert’ ve katmanlı tınlıyordu. Grup karanlık sound’unu yaşadıkları kentin havasına suyuna bağlıyor. Beth Gibbons’ın dokunaklı sözleri Geoff Barrow’un hip hop ritmleri ve yine hip hop kültüründen rol çalarak uyguladığı örnekleme (sampling) ve scratching ile birleşiyor, yaylıların, tuşluların ve yer yer gitarın katılımıyla eksiksiz bir hal alıyor.

İkinci albümün ardından uzunca bir süre sessiz kalan ekip, 2008 yılında “Third” adını taşıyan üçüncü albümünü yayınladı. Damakta bıraktığı tat çok tanıdıktı, Portishead aynı Portishead’di ancak müzikal yaklaşımı bir hayli evrilmişti. Geoff Barrow’un krautrock sevdası başroldeydi. Çıkış şarkısı “The Rip” olan albümden “Machine Gun” ve “Magic Doors” isimli şarkılar da tekli olarak yayınlandı. Albümün en vurucu şarkılarından biri olan “We Carry On” ise 70’lerin deneyselliği seven Amerikalı ekiplerinden Silver Apples’ı akıllara getiriyordu.

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da bir konser veren grup, izleyeceğimiz performansta New York Filarmoni orkestrası ile birlikte çalıyor. Konser, ikinci albümün hemen ertesinde 1998 yılında, New York’un en iyi salonlarından biri olan Roseland Ballroom’da gerçekleşmiş. Daha sonra CD ve DVD formatında yayınlanan bu performansta grup toplam 16 şarkı çalıyor. Şarkı listesi hemen aşağıda, herkese iyi pazarlar.

“Humming”
“Cowboys”
“All Mine”
“Half Day Closing”
“Over”
“Only You”
“Seven Months”
“Numb”
“Undenied”
“Mysterons”
“Sour Times”
“Elysium”
“Glory Box”
“Roads”
“Strangers”
“Western Eyes”

No comments

Leave a reply