SAĞOLASIN DUMAN!

2 Posted by - 18 March 2014 - HAFİF TV, KONSER, KÖŞE YAZISI

Sağolasın Duman. Kara günümüzde yine endam ettin, çıktın ortaya ey Duman. İçimiz sıkılıyor, yüreğimiz daralıyor, aklımızı yerinde zor tutuyoruz ne zamandır. Yalancıların sesi doğruyu bastırmış, gerçeklerin üzeri gazla örtülmeye çalışılıyor. Arsızlık yükselen değer, kötülük sıradan, sansür naklen. Otosansür ete kemiğe bürünse, dile gelse, canlı yayında “eee… evet… kem küm…” diye kitlenen spikeri görse isyan eder, “böylesini ben bile yapamam” derdi… Tam zamanında yetiştin “Melankoli”nin klibiyle…

Sağolasın Duman. Biliyoruz ki o şarkı başka bir olayın ardından yazıldı, başka bir acı tarif edildi. Ama acılar hep aynı değil mi? Bütün kayıplar, gidenler arkada aynı hisleri bırakmıyor mu? Tam da Berkin’in ölümüyle, her zaman vicdan sahibi olmuş bir halkın genç evlatlarını andığı gün bu şarkı öyle iyi geldi, öyle anlattı ki hislerimizi…

Sağolasın Duman. Belki tamamen tesadüf bu şarkının o gün e-posta kutumuza düşmesi, klibin o gün her yerde izlenmeye başlaması. Bilmiyorum, önemli de değil. Şunu biliyorum ama, iyi geldi, insanlığımızı hatırlattı.

Sağolasın Duman. Bu halkın yıllarca bağrına bastığı isimler sapır sapır döküldü. Bizden de birer parça koparıp sonsuza kadar kalbimizden silindiler. Sen sağlam duranlardan oldun. Çocukların kafasına gaz kapsülüyle nişan alınırken şarkını yaptın, desteğini verdin.

Sağolasın Duman. “Başbakanım başbakanım” diye konuşanlardan, “o hırsızsa ben de hırsızım” diye kendini halkın kanını emenlerin önüne atanlardan olmadın.

Sağolun isimleri say say bitmeyecek bütün vicdanlı, lafını eylemini esirgemeyen sanatçı insanlarımız. Biz sizi biliyoruz. Gırtlak çatlayana kadar bağırmaya, azarlamaya, her gün gazeteye ilan vermeye, yeri göğü posterlerle donatmaya, 30 kanaldan hakarete, polise, gaza, suya, TOMA’ya bir şarkı, bir şiir, (bazen bir “caps”) yeter.
Tarih bunları yazar…

Mehmet Tez

1 Comment

  • Ruçhan Oflaz 21 March 2014 - 16:46 Reply

    Bi de şöyle bir konuşma var;

    https://www.youtube.com/watch?v=GvsQNNnRGso

  • Leave a reply