“SAMİMİ” VİDEO KLİPLER YA DA YENİ NESİL MTV UNPLUGGED

0 Posted by - 31 August 2014 - HAFİF TV, KONSER

Sevilen tanınan bir grubu al, çıkar sokağa, bindir otobüse, başlasınlar çalmaya ve ne olacağını gör bakalım. Bu fikirle başlayan “live session” videolar bugün artık her yerde

Fransız fotoğrafçı ve yönetmen Vincent Moon 2006’da “ben enteresan mekanlarda canlı kayda alınmış müzik videoları yapmak istiyorum” deyip, sokakta, bakkalda, trende, otobüste sevdiğimiz muhtelif grupların ve sanatçıların (veya hiç tanımadığımız isimlerin) video kliplerini çekmeye başlamasaydı, herhalde bugün Youtube’da yer alan binlerce “live session” videosu ve bunları çeken onlarca yüzlerce binlerce ekip, firma, oluşum, sanat paltformu olmayacaktı.
İşin temeli şuydu. Sevilen tanınan bir grubu al, çıkar sokağa, bindir otobüse, başlasınlar çalmaya ve ne olacağını gör bakalım. Konfor alanı dışında müzik.
Bu aslında müzisyenlerin en sinir olduğu şeydir. Kimi gitar tonum çıkmadı diye yakınır kimi vokal az geliyor der. Ama iş bu videolara gelince durum değişti.
İmkanları daraltınca iş de daha kaliteli ve özel oldu.
Bu videoların bir kısmı hakikaten muhteşemdi. Vıcık vıcık MTV klibi klişelerinden uzaki doğal, samimiydi. Elbette mekan sokak ya da dış mekanlar olunca, ya da bakkal, çakkal, kafe gibi zor mekanlar olunca müzik sistemi de basit ve kullanışlı olmalıydı. Bu yüzden her şey tam olarak akustik demesek de pratik olmak durumundaydı. İster tencere çal ister gitar, yeter ki pratik ol.
Bu alan giderek gelişti ve genişledi. Onlarca site var bugün. Kafeler, barlar, dergiler, bloglar bu tip videolar çekip yayına veriyor. Türkiye’de de benim bildiğim izlediğim 10- 15 ekip var bu tip videolar üreten.
İnternette sevdiğiniz bir grubu arattığınızda normal videolardan çok bu tip samimi performanslar çıkıyor karşımıza.
Müzsyenler için 90’larda MTV Unplugged devrim olmuştu. Sonra sıradanlaştı akustik versiyonlar ve azalarak bitti. Son birkaç yıldır alternatif kayıtlar, stüdyo sound’undan sıkılan grupların ilgisini çekiyor, dinleyiciyi de kendine bağlıyor.
Zaten asıl mesele grupları bunlara razı etmekti eskiden. Şimdi tersine her grup bu tip videolardan edinme peşinde. İyi ki peşinde çünkü bu sayede doğru dürüst performanslar izlenebiliyor. Klişe video klip numaralarındansa müziğe odaklanılıyor.
Müzik sektöründe yolunda gitmeyen bir şeylerin göstergesi aslında bu video session’lar. “Siz yapamıyorsunuz o halde biz yaparız” diyen sanatçı ve dinleyicisinin inisyatif alması.
Ama itiraf ediyorum, bir doyma var artık bu alanda. Yeni ufuklar lazım. Bekleyip görelim.

Fotoğraf: Vincent Moon asansörde çalan (!) Arcade Fire’ı görüntülüyor.

No comments

Leave a reply