Suç ve ceza

0 Posted by - 09 October 2013 - HAFİF TV

Sevgilisini döverek öldürdüğü için 8 yıl ceza alan, yarısını yatıp şartlı tahliyeyle çıkan Noir Desir’in solisti Bertrand Cantat’nın yeni albümü kasımda piyasaya çıkıyor. Kamuoyunu ikiye bölerek

Noir Desir’i hatırlarsınız belki. Bir zamanlar “Le Vent Nous Portera” isimli şarkılarıyla Türkiye’de de çok sevilirlerdi. Solistleri Bertrand Cantat’nın İstanbul konserinde poşuyla çıktığında aldığı çoşkulu tepkiyi unutamam. Filistin’e destek vermesi, kapitalist şirketlere karşı verdiği mesajlar, dünya düzenine isyanı sevilen popüler biri yapıyordu onu.
Fransa’dan çıkan, dünyaya açılmaya aday, adı giderek büyüyen bir gruptu Noir Desir. Belki Manu Chao’nun izinden gidip Fransa’dan dünyaya açılıp klasikleşecekti…
Olmadı. Çünkü solistleri Vilnius’ta bir otel odasında sevgilisi oyuncu Marie Trintignant’ı döverek komaya soktu. Trintignant komadan çıkamadı. Cantat kadına şiddetin sembolü ilan edildi. 8 yıla mahkum oldu. Dördüncü yılında 2007’de şartlı salıverildi.
Ondan sonra hayatına eskisi gibi devam edeceğini düşündü mü bilemiyorum ama böyle bir şey mümkün değildi. Fransa’da kendisine karşı büyük bir tepki oluştu. Noir Desir ile tekrar provalara başladılar ama bir süre sonra grubun diğer kurucusu ve beyni Serge Teyssot-Gay bunun “uygunsuz bir durum” olduğu söyleyerek gruptan ayrıldı. Cantat yoluna tek başına devam kararı aldı.
Kendisine karşı tepkiler dinmedi ve hafiflemedi. Ne zaman toplum içine çıksa ya da bir etkinlikte yer alsa yoğun tepkiyle karşılaştı.
Yönetmen Wajdi Mouawad’ın bir projesinde yer almak için Avignon’a gittiğinde Marie Trintignant’ın babası Jean-Louis Trintignant festivali protesto ederek katılmadı. Kamuoyu arkasındaydı.
Bu arada Cantat’nın eski sevgilisi Krisztina Rady 2010’da intihar etti. Cantat hakkında yazılan bir kitapta Rady’nin Cantat’nın kendisine şiddet uyguladığını anlattığı notları yer aldı. Cantat’ya tepkiler artıyordu.
Fransa’nın en nefret edilen müzisyeni müzik çalışmalarına devam etti.
“Horizon” isimli bir albüm hazırladı. Müzisyen Pascal Humbert ile birlikte Detroit adı altında hazırlanan ve 17 Kasım’da çıkacak albümden ilk single “Droit Dans Le Soleil”. Videosu geçen hafta yayınlandı. “Doğrudan güneşe bakmak” anlamına geliyor. Can sıkıcı derecede güzel bir şarkı bu.
“Uykusuz ruhların kavşağında/Cehennem gökyüzü kadar yakın/Her şeyin bedeli ödenir demişlerdi/Güneşe dimdik bakmalısın şimdi”
Cantat’nın şartlı salıverilmesinin şartlarından biri bu olayla ilgili konuşmamak, yazmamak ve şarkı yapmamaktı.
Tahliye kurallarını çiğnemiş oldu mu bilemiyorum, ama bir şeyler anlatmak istediği kesin.
Fransız kamuoyu ikiye bölünmüş durumda. Bir yanda şiddet suçu işlemiş, pişman olmuş, (Cantat bunu hapisteyken mektuplarında yazmıştı), cezasını çekmiş bir adamın hayatında devam etme hakkını meşru bulanlar, diğer yanda onu bir canavar olarak görüp toplumdan soyutlanmasını ve hayatını sonuna kadar ortadan yokolmasını isteyenler.
Peki siz hangi tarafta olurdunuz?

No comments

Leave a reply